08. oktobris, Sestdiena
Vārda dienas: Aina, Anete
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » KP nekonstatē pārkāpumus autogāzes tirdzniecības tirgū
KP nekonstatē pārkāpumus autogāzes tirdzniecības tirgū
Autors: Apollo.lv / 16. aprīlis 2013, 11:47
Konkurences padome (KP) ir noslēgusi 2011.gada augustā uzsākto autogāzes tirgus uzraudzību, kas tika veikta, lai gūtu visaptverošu priekšstatu par konkurences situāciju dažādu veidu auto degvielas tirgos Latvijā.Autogāzes tirgus uzraudzības ietvaros KP apkopoja informāciju par konkurences situāciju tirgū, kā arī par tajā pastāvošajām barjerām tirgus attīstībai.

Konkurences likuma pārkāpumi uzraudzības laikā netika konstatēti, portālam «Apollo» pavēstīja KP pārstāve Inita Kabanova.

Autogāzi Latvijā ieved 13 uzņēmumi. Trīs lielākie no tiem - SIA «Latvijas Propāna gāze», SIA «Intergaz» un SIA «Lukoil Baltija R» - 2011.gadā kopā ieveduši 90% no visas Latvijā ievestās autogāzes. 2011.gadā strauji pieauga SIA «Lukoil Baltija R» tirgus daļa, bet pārējo divu tirgus līderu tirgus daļas samazinājās. Daļa uzņēmumu, kas autogāzi Latvijā ieved, to tirgo tikai savā mazumtirdzniecības tīklā, bet daļa (seši uzņēmumi) kā vairumtirgotāji to pārdod citiem mazumtirgotājiem.

Vairumtirdzniecībā autogāzi tirgo seši uzņēmumi, un arī šajā līmenī SIA «Latvijas Propāna gāze», SIA «Intergaz» un SIA «Lukoil Baltija R» aizņem 90% tirgus. Laikā no 2007. līdz 2011. gadam SIA «Latvijas Propāna gāze» tirgus daļa palikusi nemainīga, SIA «Intergaz» samazinājusies, bet SIA «Lukoil Baltija R» pieaugusi.

Mazumtirdzniecībā autogāzi Latvijā tirgo 40 uzņēmumi. No tiem vairāk nekā pusei ir tikai viena gāzes uzpildes stacija katram un tikai pieciem ir vairāk nekā piecas uzpildes stacijas katram. Tirgus līderi šajā līmenī ir SIA «Lukoil Baltija R» un SIA «Latvijas Propāna gāze» - to kopējā tirgus daļa pārsniedz 40%, turklāt kopš 2007.gada tā arvien pieaugusi. Savukārt kopējais autogāzes mazumtirgotāju skaits laikā no 2007. līdz 2011. gadam samazinājies no 50 līdz 40.

Latvijā autogāzes cena veido aptuveni 47% no benzīna cenas, kas nozīmē, ka autogāze maksā aptuveni uz pusi lētāk nekā benzīns.

2011.gada otrajā pusē autogāzes mazumtirdzniecības struktūrā vislielāko daļu - vidēji 57,1% - veidoja iepirkuma cena, par kādu mazumtirgotājs to iepērk no saviem piegādātājiem. Mazumtirgotāju uzcenojums (t.i, līdzekļi izmaksu segšanai un peļņas daļa) vidēji ir bijis 13,5% no gala cenas, bet atlikušo cenas daļu veidoja nodokļi.

Kopumā Latvijā augstākais mazumtirdzniecības cenu līmenis uzraudzības laikā bija SIA «Statoil Fuel & Retail Latvia», kam sekoja SIA «Intergaz», SIA «Latvijas propāna gāze», SIA «Eko gāze». Savukārt viszemākais cenu līmenis kopumā tirgū bija SIA «Lukoil Baltija R». Tāpat tirgus dalībnieki piedāvāja dažāda veida cenu atlaides.

2011.gada otrajā pusē zemākās autogāzes mazumtirdzniecības cenas bija Balvos, Siguldā, Jēkabpils, Saulkrastos, savukārt augstākās - Valkā, Krāslavā, Liepājā, Dobelē un Jelgavā.

KP dati liecina, ka 2012.gadā ar autogāzes iekārtu Latvijā ir aprīkoti 5,7% automobiļu, bet no kopējā degvielas patēriņa valstī autogāzes īpatsvars ir 3,4%.

Pēdējā laikā ar autogāzes iekārtām aprīkoto mašīnu skaits strauji audzis. Tā 2012.gada 10 mēnešos tika veikts gandrīz tikpat daudz auto pārbūvju (tajā skaitā arī iekārtu uzstādīšanas jauniem auto), cik laikā no 2008. līdz 2011.gadam kopumā.

Salīdzinot autogāzes patēriņa paradumus Eiropas valstīs, aptuveni tāds pats patēriņa īpatsvars ir arī citās valstīs, kurās benzīna un autogāzes cenu attiecība ir līdzīga Latvijā esošajai, piemēram, Beļģijā, Nīderlandē, Itālijā.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: autogāze, autogāzes tirgus, Intergaz, Konkurences padome, KP, Latvijas Propāna gāze, Lukoil Baltija R

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats