15. maijs, Sestdiena
Vārda dienas: Airita, Arita, Sofija
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » Valsts lielajām ģimenēm noskauž ceļu nodokļa atlaidi
Valsts lielajām ģimenēm noskauž ceļu nodokļa atlaidi
Autors: Imants Vīksne / NRA.lv / 17. janvāris 2013, 12:57
Cilvēkiem, kam bez mašīnas apsaimniekošanā ir arī vismaz trīs bērni, jābūt īpaši uzmanīgiem attiecībās ar Valsts ieņēmumu dienestu un Ceļu satiksmes drošības direkciju.


Šīs institūcijas katra savu iemeslu dēļ necenšas piešķirt vecākiem pienākošos atlaidi transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklim. Runa ir par gana nozīmīgu summu, jo saskaņā ar likumu – ja ģimenē ir trīs un vairāk bērnu, ceļu nodoklim tiek piemērota 20% atlaide. Tātad par saprātīga izmēra minivenu var ietaupīt 18 latu, kas faktiski nosedz tehniskās apskates pakalpojuma izmaksas. Taču āķis ir Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 7. panta 7. punkta formulējumā. Ja par iepriekšējo gadu nodokļa maksājums nav veikts, veicot šo pašu maksājumu jau nākamajā gadā, atlaide netiek piemērota.

Nule ar šo viltību saskārās triju bērnu tēvs Aleksejs un palika zaudētājos. Priekšpēdējo tehnisko apskati savam automobilim Opel Zafira viņš veica 2011. gada nogalē, nākamā bija jāiet tikai 2013. gada sākumā. Ceļu nodoklis attiecīgi bija jāmaksā vienlaikus par diviem gadiem. Taču ģimenēm apsolītā atlaide tika piemērota tikai par 2013. gadu, savukārt par 2012. gadu nācās maksāt pilnu summu – visus 90 latus. Tā, it kā bērni nezin kur būtu izkūpējuši. «Ar to, ka nodokli nāksies maksāt uzreiz par diviem gadiem, protams, rēķinājos. Taču nesaņemtā atlaide bija ļoti nepatīkams pārsteigums,» spriež Aleksejs. «Tad labāk lai tehniskajā apskatē viņi nemaz nedod klāt tās papildu dienas vai vismaz brīdina, ka nākamajā kalendārajā gadā nāksies maksāt vairāk.»

Kādreiz tehniskās apskates derīguma termiņš, kam pieskaņota arī nodokļa maksāšana, patiešām bija strikti noteikts viens gads. Taču, kā skaidro CSDD pārstāvis Jānis Aizpors, tas iestādē radīja problēmas, apkalpojot klientus pirms un pēc gadumijas svētkiem. Tāpēc pamainīti noteikumi, un tagad tehniskās apskates uzlīmes derīguma termiņš var pārsniegt gadu: «Nākamo tehniskās apskates datumu nosaka speciāla datorprogramma, kas rūpējas par to, lai vienā dienā, kā arī brīvdienās un svētku dienās neiekristu tehniskās apskates beigu termiņi pārāk daudziem automobiļiem un neveidotos rindas. Līdz ar to tehniskās apskates beigu termiņš var tikt izsniegts līdz pat 13 mēnešiem.»

Pārmetumus attiecībā uz nodokļa iekasēšanu CSDD neatzīst. Viņi naudu tikai fiziski iekasē, bet, kā tas darāms, noteikusi Saeima, uzrauga – Valsts ieņēmumu dienests.

Vienīgais lietderīgais padoms – nodokli šādos gadījumos samaksāt, iekļaujoties iepriekšējā kalendārajā gadā, tātad par katru gadu atsevišķi, nevis pēc 1. janvāra par diviem gadiem reizē. Nodokļa maksāšana neesot jāpieskaņo tehniskās apskates procedūrai. Turklāt ģimeņu atlaide ieviesta tikai 2012. gadā. CSDD jurists Edgars Sliede skaidro, ka likuma pārejas noteikumu 14. punkts paredz iespēju atgūt nodokļa pārmaksu par 2012. gadu. Ierosināt šo birokrātisko procedūru var ar iesniegumu VID.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: CSDD, Jānis Aizpors, VID

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats