29. novembris, Pirmdiena
Vārda dienas: Ignats
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » Degvielas cenas atkal raušas augšup
Degvielas cenas atkal raušas augšup
Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv / 19. jūlijs 2012, 15:47
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanas rezultātā iegūtais benzīna un dīzeļdegvielas cenu noturēja zemāku vien dažas dienas. Vakar tās jau no viena līdz četriem santīmiem litrā pārsniedza 29. jūnija cenas. Degvielas tirgotāji gan teic, ka, saglabājoties 22% PVN likmei, benzīns un dīzeļdegviela šobrīd maksātu vēl vairāk.


Ne visi degvielas mazumtirgotāji 1. jūlijā, stājoties spēkā jaunajai PVN likmei, samazināja cenas. Piemēram, Dinaz benzīna uzpildes stacijā Uzvaras bulvārī benzīns un dīzeļdegviela 2. jūlijā maksāja tikpat cik 29. jūnijā. Lukoil samazināja cenu par nepilnu santīmu litrā, Viada un Statoil benzīnu un dīzeļdegvielu 2. jūlijā pārdeva tieši par santīmu lētāk nekā 29. jūnijā. Tomēr kopš tā laika degvielas cenas atkal kāpj un pat pārspēj to līmeni, cik tā maksāja pirms PVN likmes samazināšanas. Dinaz degvielas uzpildes stacijā Uzvaras bulvārī degviela vakar maksāja par santīmu litrā dārgāk nekā jūnija beigās. Viadas benzīna uzpildes stacijās degviela bija par 2 santīmiem litrā dārgāka, Lukoil – par 2,1 līdz 3,5 santīmiem, Statoil – par 34 santīmiem dārgāka nekā 29. jūnijā.

Statoil Fuel&Retail Latvia komunikācijas vadītājs Artūrs Eglītis Neatkarīgajai minēja, ka degvielas cenu šobrīd sadārdzina vairāki faktori – ASV, Ķīnas un atsevišķu Eiropas valstu paziņojumi par ekonomikas stimulēšanas pasākumiem, kas savukārt paaugstina degvielas produktu pieprasījumu; ASV dolāra valūtas kursa kāpums. Turklāt joprojām pastāv saspīlējums Persijas līča reģionā.

Arī Lietuvā degvielas cenas ietekmē līdzīgi faktori. Šajā kaimiņvalstī vakar 98Ultima benzīns un dīzeļdegviela D Fortis un D Fortis Plus Statoil degvielas uzpildes stacijās maksāja lētāk nekā Lietuvā. Vienīgi 95 Ultima bija dārgāka nekā pie mums. Latvijā un Lietuvā degvielas pircējiem ir atšķirīgs nodokļu slogs, pat neraugoties uz to, ka šobrīd PVN likmes abās valstīs ir vienādas – 21%. Savukārt akcīzes nodoklis benzīnam Lietuvā ir augstāks nekā Latvijā, bet dīzeļdegvielai – zemāks. Turklāt Latvijā degvielas mazumtirdzniecības cenu sadārdzina arī nodeva par naftas produktu drošības rezervju uzturēšanu, kura ir jāmaksā degvielas tirgotājiem, kas savukārt to ierēķina benzīna un dīzeļdegvielas pārdošanas cenā.

A. Eglītis apstiprināja, ka Lietuvā par naftas rezervju glabāšanu mazumtirgotāji nemaksā. «Orlen rūpnīca glabā rezerves, un izmaksas par to ir iekļautas vairumcenā, kas, protams, gala rezultātu nemaina,» piebilda A. Eglītis.

Jūlija pirmajā dienā mainījās ne tikai PVN likme, bet arī nodevas apmērs par drošības rezervju uzturēšanu. PVN likme samazinājās no 22% līdz 21%, bet šīs nodevas likme pieauga. Pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm, šī nodeva benzīna litru sadārdzina par aptuveni 0,1 santīmu (bez PVN), jo iepriekš benzīna cenu tā ietekmēja par 1,3 santīmiem litrā, bet jaunās likmes ietekme ir 1,4 santīmi. Dīzeļdegvielas sadārdzinājumu Ekonomikas ministrija lēš aptuveni par 0,3 santīmiem litrā (bez PVN), jo iepriekš par dīzeļdegvielas rezerves glabāšanu mazumtirgotājiem bija jāmaksā 1 santīms litrā, bet par jūlijā pārdoto dīzeļdegvielu – 1,3 santīmi litrā. Pierēķinot PVN, jārēķinās, ka benzīna litrs šīs nodevas ietekmē mazumtirdzniecībā sadārdzinās par 1,7 santīmiem, bet dīzeļdegvielas – par 1,6 santīmiem.

Tiesa, degvielas tirgotāji līdz 15. augustam vēl var norēķināties pēc iepriekšējās likmes, kā to paredz attiecīgie Ministru kabineta noteikumi.


Diskusija par rakstu (1)

Atslēgvārdi: Artūrs Eglītis, degviela, pvn, Statoil

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats