24. aprīlis, Trešdiena
Vārda dienas: Nameda, Visvaldis
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » Vecāki visvairāk ziņo par nesamērīgi dārgo darba burtnīcu iegādi
Vecāki visvairāk ziņo par nesamērīgi dārgo darba burtnīcu iegādi
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 2. marts 2012, 12:29
Līdz šim neauglīgas bijušas diskusijas par to, vai Latvijā patiešām ir bezmaksas izglītība vai Satversmē bērniem garantētās tiesības ir tikai uz papīra.


Tiesībsargs ķēries pie situācijas izzināšanas un organizē akciju, aicinot vecākus ziņot par gadījumiem, kad pašiem jāiegādājas mācību procesam nepieciešamās lietas, piemēram, grāmatas vai darba burtnīcas. «Drīzāk tiesībsargam būtu jāaicina ziņot par gadījumiem, kad nekas no mācību materiāliem vecākiem nav jāiegādājas par saviem līdzekļiem!» – tā ironiski raksta vecāki, un tam piekrīt Neatkarīgās aptaujātie iedzīvotāji, uzsverot, ka «nav dzirdēts, ka pilnīgi visu nodrošinātu skolā».

Satversme noteic, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas ikvienam iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību. Tomēr realitātē nereti vecākiem ir jāpērk grāmatas un citi materiāli, lai nodrošinātu sava bērna mācību procesu pamatskolā vai vidusskolā. Neatkarīgās uzrunātie vecāki atzīst, ka mācību grāmatas lielākoties tomēr nav jāpērk, taču ir mācību priekšmeti, kuros grāmatu klasiskā izpratnē nav, jo tās ir aizstātas ar darba burtnīcām, piemēram, sociālās zinības, ētika vai kristīgā mācība, svešvalodas.

Tāpēc obligāts priekšnoteikums ir iegādāties šīs darba burtnīcas, un ne tikai šiem priekšmetiem. «Visvairāk darba burtnīcu ir galvenajos mācību priekšmetos, un tās pilnīgi visas jāiegādājas vecākiem – latviešu valodā trīs, plus darba lapas, matemātikā divas, plus uzdevumu krājums, plus pārbaudes darbi,» otrklasnieka māmiņa Zinta no Rīgas uzskaitījumu varētu turpināt. Viņas ģimene to var atļauties, tikai nepatīk, ja tiek teikts, ka valsts finansē izglītību pilnībā.

Sandra no Rīgas, kuras dēls mācās devītajā klasē, saka: jāpērk tikai angļu un krievu valodas mācību grāmatas: «Tas ir nesalīdzināmi mazāk, nekā bija jāiegādājas meitai, kas mācījās citā skolā, tāpēc man šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar sistēmu,» spriež rīdziniece. Vecāki pat nemin tādas lietas kā burtnīcas, kancelejas preces, zīmēšanas piederumi un papīru (zīmēšana esot visdārgākā). «Ja kaut kas no obligātā saraksta netiks sagādāts, piezīme kā likts!» vēstulē tiesībsargam raksta kāda skolēna mamma. Tiesībsargs aicina ziņot par gadījumiem, kad skola likusi vecākiem iegādāties materiālus skolas mācību procesa nodrošināšanai. «Mērķis ir izzināt, ko vecāki pērk skolas vajadzībām, lai sniegtu priekšlikumus situācijas uzlabošanai. Vecāki informāciju var sūtīt arī anonīmi,» Neatkarīgajai stāsta tiesībsarga konsultante Ruta Siliņa. Pašlaik nav skaidri noteikts, ko sevī ietver Satversmes norma bezmaksas izglītība, tāpēc mērķis ir panākt, lai būtu skaidri noteikts, ko apmaksā valsts un kas jānodrošina vecākiem pašiem. Uz Tiesībsarga biroja izveidoto īpašo epasta adresi saņemtas jau 85 vecāku vēstules.

Tajās visās vecāki raksta, ka viņiem nākas kaut ko pirkt mācībām, visbiežāk jāiegādājas mācību grāmatas un darba burtnīcas. Daudzās skolās skolēniem tiek izsniegts iegādājamo grāmatu saraksts. Vecāki informē par gadījumiem, kad skolotājs samazina atzīmi vai pasaka, ka nelaidīs stundā, ja nebūs iegādāts viss sarakstā norādītais. Lielākoties vecāki ir sašutuši par darba burtnīcu iegādi – tās ir dārgas, turklāt bieži vien netiek pilnvērtīgi izmantotas. Vecākiem nākas maksāt arī par tualetes papīru, kopēšanu, dzeramo ūdeni, klases remontu, Ziemassvētku rotājumiem, interaktīvo tāfeli, galdiem un krēsliem, dokumentu kameru, televizoru, kopētāju, DVD atskaņotāju un daudz ko citu.

***

Tiesībsargs aicina

Informāciju par skolu, klasi, mācību priekšmetu, iegādājamo mācību materiālu un veidu, kā skola izteikusi vecākiem nepieciešamību iegādāties skolai vajadzīgo, sūtīt līdz 9. martam uz epasta adresi bezmaksas.izglitiba@tiesibsargs.lv


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: skola, Tiesībsargs, vecāki

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats