23. februāris, Piektdiena
Vārda dienas: Almants, Haralds
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » FM: Eksporta apjomi turpina augt
FM: Eksporta apjomi turpina augt
Autors: Kate Namniece, BIZNESS.LV / 11. oktobris 2010, 18:11
Ārējā tirdzniecība šā gada augustā uzlabojās gan mēneša, gan arī gada griezumā. Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati liecina, ka eksports šā gada augustā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu pieauga par 44,2 % un sasniedza 412,4 miljonus latu, kas ir otrs labākais rādītājs pēdējo desmit gadu laikā.

Savukārt importa apjomi pieauga par 39,1 %, sasniedzot 524,2 miljonus latu, kas ir augstākais rādītājs kopš 2008. gada beigām. 

Šā gada augustā strauji pieaudzis lauksaimniecības un pārtikas preču, farmācijas produktu, poligrāfijas izstrādājumu un metālu izstrādājumu eksports.

Importa straujais kāpums šā gada augustā ir saistīts ar izejvielu iepirkumiem ražošanas uzņēmumiem sakarā ar rūpniecības apjomu straujo pieaugumu pēdējo mēnešu laikā. Importa apjomi šajā periodā pieauga arī sakarā ar lidaparātu iegādi par 12 miljoniem latu, visticamāk aviosabiedrības AS AirBaltic vajadzībām.

Jāatzīmē, ka jau vairākus mēnešus pēc kārtas būtiski pieauguši eksporta apjomi uz Krieviju, Poliju un Norvēģiju. Pēdējo sešu mēnešu laikā  eksports uz šīm valstīm pārsniedzis pirmskrīzes līmeni. Ja vēl pagājušā gada astoņos mēnešos eksporta daļa uz Krieviju bija 8,5 % no kopējā eksporta, tad šā gada astoņos mēnešos tā jau pieaugusi līdz 10,4 %, kas nozīmē ka ārējā tirdzniecība ar lielāko kaimiņvalsti ieņem arvien svarīgāku lomu. Apskatot eksporta apjomu uz Krieviju detalizētākā sadalījumā, ir pamats uzskatīt, ka šī eksporta plūsma tuvākajos mēnešos nesamazināsies, jo stabils pieaugums ir vērojams visās svarīgākajās preču grupās. Laikā, kad ES dalībvalstu ekonomikas izaugsmes prognozes tiek koriģētas uz leju, Krievijai nākamajos gados paredz salīdzinoši strauju IKP pieaugumu. Tādējādi, lai nodrošinātu eksporta pieaugumu arī nākamajos gados, svarīgi ir kāpināt eksporta apjomus arī ārpus ES valstīm.

Šā gada astoņos mēnešos eksporta apjomi pieauga par 28,3 % un sasniedza 2865,2 miljonu latu, kas ir par 631,5 miljoniem latu vairāk salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu. Savukārt imports pieauga attiecīgi par 15,7 % un bija 3546,9 miljoni latu  jeb par 482,1 miljoniem latu vairāk nekā iepriekšējā periodā. 

Lai gan eksporta pieauguma temps joprojām palielinās, tomēr nākamajos mēnešos tie varētu būtiski samazināties pagājušā gada augsto apjomu dēļ, jo tieši pagājušā gada septembrī eksports sāka strauji atgūties.
Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: eksports

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats