15. maijs, Sestdiena
Vārda dienas: Airita, Arita, Sofija
Sākuma lapa » Pārtika, veselīgs uzturs » Saldējuma ražotājus laika apstākļi lutina un putina
Saldējuma ražotājus laika apstākļi lutina un putina
Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv / 8. maijs 2019, 10:26
Saldējuma ražotājiem Latvijā primārais ir vietējais tirgus, kurā, tiesa, ir jākonkurē arī ar importa saldētajiem našķiem. Lai ieinteresētu pircējus iegādāties tieši Latvijā gatavotu saldējumu, ražotāji ik gadu cenšas radīt jaunus produktus – ar eksotiskām garšām, neredzētām formām un neticamām krāsām. Šogad kārumniekus vietējie uzņēmumi lutina ar daudziem jauniem gardiem saldējumu veidiem – Pols melnā vafeļu glāzītē (Food Union), saldējums ar cukurvates garšu (Rūjienas saldējums), Druvas cidoniju saldējums (Tervete food).

Latvijā saldējuma patēriņu visvairāk ietekmē laika apstākļi - tik karstā vasarā kā pērn pieprasījums pēc šā aukstā kāruma dubultojās, pat neskatoties uz to, ka tā cenas bija nedaudz kāpušas. Tajā pašā laikā 2017. gada vasara, kas, kā jokoja Latvijas iedzīvotāji, beidzās tikpat kā nesākoties, kāri pēc saldējuma bija ievērojami mazinājusi. Citās valstīs, piemēram, Skandināvijā, pieprasījums pēc saldējuma ir izlīdzinātāks. To diezgan daudz pērk arī ziemā. Šajās valstīs saldējuma patēriņš uz vienu iedzīvotāju ir teju divas reizes lielāks nekā Latvijā.

15 jaunu veidu

Gatavojoties vasaras sezonai, Latvijā vadošais piena pārstrādes uzņēmums Food Union ir radījis vairākus jaunus saldējumu veidus, to attīstībā ieguldot ap 200 tūkstošiem eiro. Rezultātā ir ievērojami papildināts uzņēmuma lielāko saldējuma zīmolu Ekselence, Pols, Tio un Rasēns klāsts ar piecpadsmit dažādiem jaunumiem, starp kuriem ir ne vien zaļas un rozā krāsas saldējumi, bet arī pavisam melna vafeļu glāzīte.

«Patērētāju ēšanas paradumi un tirgus tendences rāda, ka saldējumam ir jābūt ne vien gardam un pagatavotam no izcilākā piena un krējuma, bet arī interesantam. Tieši tāpēc mēs nebaidījāmies spert drosmīgus soļus un šķietami ierastos saldējuma elementus pasniegt neordinārā veidā, piemēram, pirmo reizi Latvijas rūpnieciski pagatavotā saldējuma vēsturē radot saldējumu patiešām melnā vafeļu glāzītē. Ticam, ka ar šā gada jaunumiem spēsim pārsteigt gan lielos, gan mazos saldējuma mīļus ar netipiska saldējuma izskatu un tekstūrām kombinācijā gan ar klasiskām, gan modernām garšām,» uzsver Food Union mārketinga direktore Ieva Ražinska.

Premium kategorijas saldējuma zīmola Ekselence klāsts kopumā šajā sezonā tiks papildināts ar sešiem jaunumiem. I. Ražinska stāsta, ka četri no šiem jaunumiem jau ir pieejami tirdzniecībā - tie ir Ekselences saldā krējuma saldējumi uz kociņa ir īpaši izsmalcinātām un bagātīgām garšām. Piena šokolādes faniem par prieku radīts Ekselences šokolādes saldējums ar šokolādes mērci un braunija cepumiem, kā arī pistāciju saldējums ar šokolādes mērci piena šokolādē. Turpretim baltās šokolādes cienītāji novērtēs Ekselences vaniļas saldējumu ar aveņu mērci baltajā šokolādē ar avenēm un šā zīmola saldējumu ar kokosrieksta skaidiņām baltās šokolādes glazūrā ar mandelēm.

Savukārt, daudzu kopš bērnības iemīļotā saldējuma zīmola Pols sortiments šogad ir daudzveidots ar pieciem jaunumiem. Pēc patērētāju ierosinājumiem un veiksmīgas debijas 2018. gadā Lietuvas tirgū, Latvijas veikalos ir parādījies eskimo formāta šokolādes saldējums Pols šokolādes glazūrā. Zīmola klāsts bagātināts arī ar jaunas garšas saldējumiem īpaši kraukšķīgajās mājas vafeļu glāzītēs - tas ir vaniļas saldējums Pols ar šokolādes cepumiem melnajā vafeļu glāzītē un plombīra pistāciju saldējums.

Tāpat uzņēmums paplašinājis piedāvājumu vafeļu konusu kategorijā, kas līdz šim Latvijas tirgū nebija pārstāvēta pietiekamā apmērā. Līdz ar to ir uzsākta četru šā saldējuma veida ražošana. Jau minētā zīmola Pols klāsts papildināts ar tradicionālu plombīra un bubble gum saldējumu maigi rozā krāsā ar maršmelo gabaliņiem zeltainā mājas vafeļu konusā. Savukārt Latvijā vispopulārākā saldējuma Tio klāstā tagad vafeļu konusā ir pieejams divu veidu krējuma vaniļas saldējums ar vārītā iebiezinātā piena garšas mērci dažādās glazūrās - ar kukurūzas pārslām un uzpūstiem rīsiem, kas produktiem piešķir īpašu kraukšķīgumu.

Līdztekus radīti arī divi jauni Rasēna krējuma saldējumi ar vaniļas-šokolādes un zemeņu garšām. Abi jaunumi izceļas ne vien ar dabisku sastāvu, bet arī vēl neredzētu formu, jo izskatās kā šī zīmola simbols - smaidīgs un pozitīvs teliņš.

Food Uninon eksportē saldējumu uz deviņām valstīm, taču primārais uzņēmumam ir vietējais saldējuma tirgus. Tāpēc visus jaunos saldējumus pirmie pagaršo Latvijas iedzīvotāji.

Druvas saldējums no Tērvetes piena

Druvas saldējums ir atjaunotās Latvijas valsts līdzgaitnieks - 1986. gadā kolhozā Druva tika izveidota saldējuma ražotne, kas, Latvijai atgūstot neatkarību, veiksmīgi turpināja strādāt. Taču pirms diviem gadiem saldējumu ražotājs Druva food bija nonācis bankrota priekšā, un 2017. gada nogalē tiesa pasludināja uzņēmuma maksātnespēju. Druva food nekustamo īpašumu, kustamo mantu un ieķīlāto preču zīmi par gandrīz miljonu eiro (998 204 eiro) iegādājies uzņēmums Tērvete food ar mērķi saglabāt šā zīmola saldējuma ražošanu. Uzņēmums šo savu ieceri ir realizējis, un veikalu plauktos atrodama gan Druvas saldējumu klasika - piemēram, Cigoriņu saldējums, gan jauni veidi. Viens no šā gada jaunumiem - cidoniju saldējums.

Īsta saldējuma ražošana nav iedomājama bez piena. Agrofirma Tērvete ir viena no lielākajām un modernākajām piena ražotnēm Baltijā, nodrošinot ar svaigu Tērvetes pienu arī SIA Tērvete food saldējuma ražotni, kurā top aukstie kārumi ar dažādām garšām, piemēram, šokolādes olu liķiera, mango meloņu, vaniļas, dzērveņu vaniļas, zemeņu vaniļas, karameļu, rabarberu zemeņu utt.

Ražotāji modernizējas

SIA Rūjienas saldējums, kas Latvijā saldējumu ražošanas latiņu arvien turējis augstu, plāno ieguldīt 160 000 eiro industriālajā saldēšanas iekārtā, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Investīciju projektu plānots īstenot līdz 2020. gada pavasarim, piesaistot finansējumu Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA). Rūjienas saldējums ik gadu sagādā patīkamus pārsteigumus saldējummīļiem. Šobrīd jaunākais veikums - Melnītis (ar upeņu piedevu šokolādes glazūrā), saldējums ar cukurvates garšu un jautrākais saldējums - Bubble gum.

Līvānu novada saldējumu ražotājs Saltums 2 ražošanas iekārtās un noliktavas ēkas atjaunošanā plāno ieguldīt 501 391 eiro. Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā publicētā informācija liecina, ka Saltums 2 par 237 000 iegādāsies saldējuma vārīšanas līniju, kuru uzņēmumam piegādās kompānija ALVI-D, kā arī par 197 991 eiro atjaunos noliktavas ēku, ko veiks SIA BŪVE-L. Tāpat Saltums 2 par 66 400 eiro iegādāsies nepārtrauktas darbības frīzeri saldējuma ražošanai, ko kompānijai piegādās Polijas uzņēmums Ice Group sp. z o.o.

Modernizācijai plānots piesaistīt finansējumu no Eiropas Savienības (ES) Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA). Līdz ar jaunu ražošanas iekārtu iegādi kompānija plāno par apmēram 30 procentiem palielināt ražošanas jaudas salīdzinājumā ar esošajām un paplašināt iespēju pārdot Saltums 2 ražoto saldējumu Latvijas tirgū, ziņo LETA.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats