29. septembris, Piektdiena
Vārda dienas: Mihails, Miķelis, Miks
Sākuma lapa » Izglītība, kursi, semināri » Slēgs Latvijas mazāko skolu
Slēgs Latvijas mazāko skolu
Autors: Aisma Orupe, NRA.lv / 2. janvāris 2019, 9:30
Palēnām pildās saraksts ar šogad likvidēt un reorganizēt plānotajām izglītības iestādēm. Šobrīd tādu ir desmit, kam Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) devusi «savu svētību»: četri bērnudārzi, divas sākumskolas, divas pamatskolas, internātskola un vakarskola. Pēdējais mācību gads gaidāms Valkas novada Zvārtavas pagasta Ozolu sākumskolai, kas šobrīd ar septiņiem skolēniem ir Latvijas mazākā skola.

Nelielais audzēkņu skaits skaidrojams arī ar to, ka skola atrodas nost no apdzīvotām vietām - meža vidū, kamēr pārējās lauku skolas - pagastu centros. Tā tas ir ar Vijciema un Kārķu sākumskolām un Ērģemes pamatskolu. No tām lielākā ir Ērģemē, kur mācās apmēram 60 skolēnu, kamēr pārējās attiecīgi 24 un 19, teica Valkas novada domes Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs Rolands Rastaks. Viņš norādīja, ka «sarkano līniju» attiecībā uz mazāko iespējamo skolēnu skaitu pašvaldība neesot novilkusi. Jā, arī Vijciemā un Kārķos bērnu ir maz, taču skolas ir pietiekami tālu no Valkas, tāpēc tās tiks saglabātas, cik vien ilgi iespējams. Taču attiecībā uz Ozolu sākumskolu vietvara nākusi pie slēdziena, ka turpināt to uzturēt nebūtu jēgas. Vēl gan šogad ieguldījuši naudu jauno tehnoloģiju projektā, taču tās nekur nepazudīs, jo varēs izmantot Valkas skolās. Ar vecākiem jau esot vienojušies, ka skola tiks slēgta, un viena daļa audzēkņu jau tagad izlēmusi mācīsies Valkā, bet daļa, kam tuvāk ir Gaujiena, izglītosies kaimiņu novadā. Patlaban tiekot vēl domāts, kur izvietot pirmsskolas grupiņu, kurā ir astoņi bērni. Visticamāk, ka tā tomēr paliks pagastā.

Skrundas novadā plānots slēgt Jaunmuižas pamatskolu, kurā zinības apgūst pat ne divi desmiti audzēkņu - vairākums ar īpašām vajadzībām. Tas arī bijis viens no iemesliem, kāpēc skolu neaizvēra jau iepriekš, taču, skolēnu skaitam sarūkot vēl vairāk, beidzot lēmums pieņemts to likvidēt, skaidroja Skrundas novada domes priekšsēdētāja Loreta Robežniece. Bērniem būšot visas iespējas turpināt mācības Skrundas vidusskolā, kur daļa pedagogu jau apguvuši atbilstošu izglītību un ir arī atvērtas speciālās programmas. Jāatgādina, ka šogad Skrundas novadā tika likvidēta Oskara Kalpaka Rudbāržu sākumskola. Nu ārpus centra paliks tikai Nīkrāces pamatskola, kurā ir vairāk nekā 70 skolēnu.  

Savukārt Līvu sākumskola Cēsu novadā tiks pārveidota par pirmsskolas iestādi. Līdz ar to laukos tiek saglabāta tikai Rāmuļu pamatskola ar 62 skolēniem. Jāteic, ka Līvu pamatskola vien pirms trim gadiem kļuva par sākumskolu, paredzot to modernizēt, ieguldot Eiropas Savienības fondu naudu. Taču nu pašvaldība ir nākusi pie slēdziena, ka skola ir vēlreiz jāreorganizē - nu atstājot tikai pirmsskolas grupas, jo pirmajās sešās klasēs kopumā ir tikai 26 audzēkņi. Skolēniem skolas likvidēšana lielas problēmas nesagādāšot, jo tā atrodas netālu no Cēsīm, tāpēc viņiem tiks piedāvāts apmeklēt piemērotas pilsētas mācību iestādes, apgalvoja Cēsu novada Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītājs Tālis Jaunzemis. Viņš gan atzina, ka ne visi ir apmierināti ar šādu pavērsienu. Tomēr ieguvums būšot tas, ka bērnudārza grupas tiks paplašinātas. To darīt esot ļoti nepieciešams, jo uz esošajām pirmsskolas iestādēm Cēsīs izveidojušās rindas, un daļai vecāku nav iebildumu vest savu atvasi uz bērnudārzu ārpus pilsētas, jo vēlas, lai bērns uzturas tuvāk dabai. Pedagogiem piedāvāts pārkvalificēties darbam pirmsskolā.

Iecavas pašvaldība ir izlēmusi, ka no nākamā mācību gada vairs nepastāvēs Iecavas internātpamatskola un Dzimtmisas pamatskola. Tās abas apvienos, tādējādi izveidojot Iecavas pamatskolu. Šāds lēmums pieņemts, jo internātskolas no šā gada vairs valsts finansējumu nesaņems, bet Dzimtmisā, kur skolēnu skaits ir mazliet zem 100, teju puse brauc no Iecavas. Tāpēc jēgpilnāk esot izmantot internātskolas telpas un tur ieguldīt pašvaldības finansējumu.

Vēl pārmaiņas gaida Bauskas novada Mežgaļu pamatskolu - tā pārtaps par sākumskolu. Vecāki gan pērn izveidoja atbalsta biedrību, kuras viens no mērķiem - saglabāt esošo skolas statusu, taču, kā izskatās, tai nav izdevies pārliecināt pašvaldību.

Tāpat no nākamā gada durvis vairs nevērs Jūrmalas vakara vidusskola, tās programmas pārņems Majoru vidusskola. Šādus lēmumus par vakarskolu slēgšanu pieņēmušas vairākas pašvaldības, jo jaunajā skolu tipoloģijā vakarskola vairs nav paredzēta.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats