Nils Ušakovs
politika
Beidzot pielikts punkts rīdzinieku diskriminācijai
Pievienots 2014 gada 17. februārī | 0 komentāri
Drukāt
Rīgas sabiedriskais transports ir kļuvis par vienīgo nozari valstī, kur šogad samazinājušie tarifi. Braukšanas maksa Rīgā visiem valsts iedzīvotājiem ir atgriezusies pirmskrīzes līmenī – 42 santīmi jeb 60 eirocentu. Tā Latvijai ir ļoti neierasta situācija, īpaši uz tāda fona kā elektrības cenu pieaugums un mēģinājumi lielu iedzīvotāju daļu atstāt bez iespējām saņemt medicīnisko palīdzību.

Vispirms jāsaka liels paldies visiem, kas pieņēma lēmumu deklarēt savu dzīvesvietu Rīgā. Tieši pateicoties viņu nodokļiem, kas tagad tiks iemaksāti galvaspilsētas budžetā, pilsētai ir līdzekļi, lai segtu braukšanas maksas samazinājumu visiem Latvijas iedzīvotājiem. Domāju, katram no mums ir jāpasaka paldies jaunajiem rīdziniekiem par to, ka viņi nebija slinki un tagad jau oficiāli ir kļuvuši par galvaspilsētas iedzīvotājiem.

Strīdi par Rīgas sabiedrisko transportu kopumā ilga gandrīz pusgadu. Tagad tie ir beigušies. Un varam izdarīt secinājumus.

1. Nesen panāktā  Rīgas domes un Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vienošanās  paredz izstrādāt un veikt grozījumus likumā «Par pašvaldībām», nosakot Rīgas kā galvaspilsētas statusu.

Šie grozījumi nozīmē, ka:

- skaidri tiek noteikti Rīgas kā galvaspilsētas pienākumi;

- skaidri tiek noteikts, kā valdība Rīgai kompensē izdevumus par šo pienākumu izpildi.

Tas arī ir galvenais strīdu rezultāts – panākta vienošanās, ka Rīgai nav jāmaksā par visiem, tostarp arī par sabiedrisko  transportu, jo tas nav taisnīgi attiecībā pret rīdziniekiem. Tā ir rīdzinieku diskriminācija!

Tieši uz to mēs uzstājām, un esam panākuši, ka tiek noregulētas finanšu attiecības ar valdību. Un par to bija vērts pacīnīties.

2. Brauciens rīdziniekiem sabiedriskajā transportā ir kļuvis lētāks, mēs esam atgriezušies pie 2008.gada cenu līmeņa, kad braukšanas tarifs bija 0,40 Ls. Pašlaik tarifs ir 0,60 eiro (0,42 Ls). Tā ir ļoti laba ziņa. Kā jau teicu, mēs esam vienīgie valstī, kas samazina tarifus.

3. Mūsu cīņas rezultātā brauciens maksās mazāk arī nerīdziniekiem – arī Rīgas viesiem būs jāmaksā 0,60 eiro. Lielisks jaunums visiem.

4. Līdz gada beigām atlaidi nerīdziniekiem turpinās apmaksāt rīdzinieki. Tas gan nav jaunums. Tā tas ir bijis vienmēr. Toties 2014.gadā mēs šos izdevumus varēsim samaksāt no nodokļiem, kurus mūsu budžetā ieskaitījuši no jauna deklarētie rīdzinieki. Un tas jau ir liels pluss.

5. No nākamā gada ar ministriju panāktās vienošanās ietvaros Rīga no valdības saņems kompensāciju. Tas beidzot pieliks punktu rīdzinieku diskriminācijai. Tas ir labākais visa procesa rezultāts.

6. Pateicoties reklāmas kampaņai, Rīgā deklarējušies ap 10 000 cilvēku. Pēdējā laikā mums katru gadu deklarēto iedzīvotāju skaits samazinājās par 4000 – 5000 cilvēku, bet šogad ir pieaugums – 6700. Tas nozīmē, ka pilsēta papildus nodokļu veidā saņems ap 15 miljoniem eiro, jo viens deklarētais iedzīvotājs vidēji pilsētas kasē iemaksā apmēram 1500 eiro.

Starp citu, uzziņai – reklāmas kampaņa «Deklarējies Rīgā!» izmaksāja ap 300 tūkstošiem eiro. Nav slikta atdeve – 15 miljoni par 300 tūkstošiem. Īpaši, ja atceramies tās reklāmas kampaņas, kuras pēdējā laikā rīkojusi valdība. Reklāma Dziesmu un deju svētkiem, kuriem vispār nebija nepieciešama nekāda reklāma, jo biļetes uz tiem tika izpirktas dažās minūtēs. Vai arī reklāma par eiro ieviešanu Latvijā pēc tam, kad lēmums par to jau sen bija pieņemts.

7. Rīga aktīvi turpina attīstīt projektu «Rīdzinieka karte». Jau pavasarī Rīdzinieka kartes īpašnieki saņems atlaides daudziem pašvaldības pakalpojumiem, un ne tikai. Būt rīdziniekam ir izdevīgi, un arī deklarēt dzīvesvietu Rīgā ir izdevīgi.

Vienlaikus es gribu personīgi izteikt pateicību visiem, kas jau veltījuši savu laiku, lai saņemtu Rīdzinieka karti.

Tagad tas jau ir kļuvis par manas personīgās atbildības jautājumu - nodrošināt šā projekta tālāku attīstību, lai katrs Rīdzinieka kartes īpašnieks justu konkrētus un jūtamus ieguvumus no sava jaunā statusa.

Reklāmas kampaņā pirms Jaunā gada es apsolīju rīdziniekiem braukšanas maksu sabiedriskajā transportā 0,60 eiro, un šo solījumu esmu izpildījis.

Vēl vairāk – Rīgā ir izdevies panākt braukšanas maksu 0,60 eiro visiem Latvijas iedzīvotājiem. Turklāt tikai par tiem līdzekļiem, kurus pilsētai izdevies piesaistīt, pateicoties no jauna deklarētajiem rīdziniekiem.

Es izpildīšu arī savus solījumus Rīdzinieku kartes īpašniekiem.


Komentāri:
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Tavs komentārs:
Par autoru
Rīgas domes mērs
Reklāma