Krista Kalnbērziņa
bankas, ekonomika
Ražotāju enerģijas izmaksas turpina pieaugt
Pievienots 2011 gada 22. septembrī | 0 komentāri
Drukāt
Augustā ražotāju cenas joprojām pieauga, tomēr pieauguma temps turpināja samazināties. Ražotāju cenu indekss bija par 7.8% augstākas nekā pirms gada. Pieaugumu par 0.4% mēneša laikā veidoja sadārdzinājums enerģijas ražošanā (1.5%).

Enerģijas ražotāju cenu kāpumu noteica dabasgāzes tirdzniecības cenas pieaugums. Tā ietekmē vietējā tirgū pārdoto preču ražotāju cenu līmenis mēneša laikā palielinājies par 0.8%. Eksportētās produkcijas cenas mēneša laikā samazinājušās par 0.1%, atspoguļojot pasaules cenu stabilizēšanos. Lētāka kļuva eksportēto pārtikas produktu un koksnes izstrādājumu ražošana. Gada kāpumu gan vietējā tirgū pārdoto preču, gan eksportētās produkcijas cenās noteica enerģijas, pārtikas, metālu un ķīmisko produktu ražošanas sadārdzināšanās.

Tuvākajā laikā straujš ražotāju cenu kāpums nav gaidāms, bet tās turpinās ietekmēt enerģijas izmaksu kāpums, kas seko pasaules tendencēm ar nobīdi. Ražotāju cenu attīstību joprojām noteiks cenu dinamika pasaulē. Pašlaik pasaulē preču cenas stabilizējušās, kas arī atspoguļojas ražotāju cenu dinamikā, tomēr to tālāka attīstība ir neskaidra. Gaidāms, ka spiedienu uz cenu kāpumu mazinās lēnāka globālā izaugsme un pieprasījuma kritums. Tomēr piedāvājuma puses attīstība nav tik skaidra – to var ietekmēt gan politiskā situācija ražotāju valstīs, gan – kā pārtikai – laika apstākļi.

Eksperta viedoklis no Makroekonomika.lv


Komentāri:
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Tavs komentārs:
Par autoru
Latvijas Bankas monetārās politikas pārvaldes M ...
Vairāk
Reklāma