Harijs Švarcs
finanses, ekonomika
Kā notikumi Japānā mainīs pasauli?
Pievienots 2011 gada 16. martā | 0 komentāri
Drukāt
Traģiskie notikumi Japānā ir ietekmējuši arī finanšu tirgus. Akciju cenas Japāna ir sarukušas par vairāk kā desmit procentiem, negatīvi ietekmējot arī finanšu tirgus Eiropā un ASV. Kā notikumi Japānā ietekmēs finanšu pasauli šodien un rīt? Dažas versijas.

Zemestrīces radītais posts tiešā veidā negatīvi ietekmēs Japānas ekonomisko izaugsmi. Daudzu uzņēmumu darbība ir daļēji vai pilnībā apturēta, noteikti elektroenerģijas patēriņa ierobežojumi un ierobežota uzņēmumu darbība. Šie notikumi viennozīmīgi negatīvi ietekmēs uzņēmumu un patērētāju noskaņojumu, kas atsauksies arī uz to rīcību un kopējo patēriņu.

Kad krīzes pirmais posms tiks pārvarēts un sekas apzinātas, sāksies apjomīgi atjaunošanas darbi. Pirmkārt, lai tos finansētu, Japānas valdībai nāksies aizņemties ievērojamas summas finanšu tirgos un audzēt arvien tālāk savu ārējo parādu, kas jau pašlaik ir bīstami augsts – ap 200% no IKP. Tas, visticamāk, apdraudēs Japānas kredītreitingu un sliktākajā gadījumā var pat izsaukt parāda finansēšanas problēmas - līdzīgas tām, kādas redzam pašlaik virknē Eiropas valstu. Kad ārējā parāda apjoms ir sasniedzis tik iespaidīgus līmeņus, pat neliels tā pieaugums var radīt nopietnas sekas.

Vienlaicīgi arī Japānas centrālā banka pastiprināti „pumpēs” tirgos likviditāti, lai pārvarētu krīzes sekas un nomierinātu finanšu tirgus. Naudas „drukāšana” arī palīdzēs finansēt valdības aizņemšanos. Ja vien tā nebūtu Japāna, varētu prognozēt inflācijas kāpumu, taču Japāna viss notiek savādāk un jau ļoti ilgu laiku… 

Otrkārt, naudas aizņemšanās un tās pakāpenisks izlietojums infrastruktūras atjaunošanai sekmēs ekonomisko izaugsmi. Infrastruktūras atjaunošana prasīs milzīgus līdzekļus un valsts investīcijas. Valdībai nāksies sadzīvot ar apjomīgu budžeta deficītu vēl daudzu gadu garumā. Līdz ar to pēc sākotnēja ekonomikas samazinājuma visticamāk sekos spējš kāpums.

Līdz ar Japānas problēmām sākotnēji cietīs arī tās valsts, kas importē Japānā un saņem Japānas eksporta produkciju. Visbūtiskāk tas ietekmes Āzijas valstis, kas, no vienas puses, varētu ciest no pieprasījuma krituma, bet otras puses, varētu izmantot situāciju savā labā, līdzīgi kā virkne Eiropas ražotāji, kas konkurē ar Japānu līdzvērtīgu produktu nišās. Atsākoties izaugsmei, vairums šo efektu tiks neitralizēti un Japānā varētu parādīties spēcīgs pieprasījums pēc būvniecības izjejmateriāliem, ieskaitot cementu un metālus.

Notikumi Japānā padarīs tālākas ekonomiskās izaugsmes prognozes daudzās pasaules valstīs daudz nenoteiktākas tuvākajos mēnešos. Tas var likt centrālajām bankām ievērot nedaudz piesardzīgāku monetāro politiku un atteikties no procentu likmju celšanas uz kādu laiku. Eiropas Centrālā Banka varētu būt viens piemērs.

Visticamāk atjaunosies diskusijas par atomenerģētikas drošību un izmaksām sabiedrībai. Tas, savukārt, varētu stimulēt tālāku zaļās enerģētikas attīstību un atomenerģijas alternatīvu meklēšanu. Zaļās enerģijas bums varētu turpināties un turpināt ietekmēt pārtikas cenas, inflāciju un ražošanas izmaksas kopumā.

Pašlaik izskatās, ka Japāna piedzīvos sāpīgu ekonomikas kritumu, kas vēlāk tiks kompensēts ar augstākiem valsts tēriņiem infrastruktūras atjaunošanai. Situācijai tālāk būtiski nepasliktinoties, finanšu tirgi varētu daļēji atgūt zaudēto. Cerēsim, ka Japānai izdosies izvairīties no tālākiem sprādzieniem atomelektrostacijā. Divas nopietnas paliekošas tēmas Japānai atkopjoties varētu būt Japānas augstā parādu nasta un zaļās enerģijas tēma. 


Komentāri:
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Tavs komentārs:
Par autoru
Swedbank Ieguldījumu Sabiedrības valdes priekšs ...
Vairāk
Reklāma