Harijs Švarcs
finanses, ekonomika
Bezjēdzīgā nodokļu administrēšana
Pievienots 2010 gada 10. maijā | 0 komentāri
Drukāt
Iekasējot nodokļus, valstij būtu jāizvērtē, vai to administrēšana gadījumā neizmaksā vairāk par to, cik potenciāli var ieņemt. Kā arī - vai darbs, kas jāvelta regulārai deklarāciju aizpildīšanai un pārbaudīšanai, nav efektīvāk un ar lielāku atdevi izmantojams citviet. 

Labs piemērs ir nesen publicētie dati par kapitāla nodokli. Šī gada 3 mēnešos VID iesniegtas 442 deklarācijas par kapitāla nodokli un budžetā no tā iegūti 10 613 lati (uzziņai: tas ir 0.001% no kopējiem 3 mēnešu budžeta ieņēmumiem). Tas nozīmē, ka reāli 442 Latvijas iedzīvotāji ir tērējuši vairākas stundas un pat dienas, lai šos papīrus aizpildītu un daudzie VID darbinieki šīs deklarācijas vadījuši sistēmās, pārbaudījuši, salīdzinājuši, labojuši kļūdas, sūtījuši vēstules utt., lai galarezultātā valsts „nopelnītu” 24 latus par deklarāciju. Es, protams, nezinu VID izmaksas, taču baidos, ka „peļņa” uz šo „produktu” labi, ja iziet “pa nullēm”, tā vietā, lai VID savus resursus tērētu ienesīgākām aktivitātēm, piemēram, apkarojot kontrabandu.

Pie tik maziem ieņēmumiem, prātīgāk būtu noteikt deklarāciju iesniegšanu reizi gadā (ko daudzi cilvēki tāpat jau dara), nevis likt iedzīvotājiem iesniegt deklarācijas katru mēnesi vai ceturksni. Tas ietaupītu laiku gan cilvēkiem, gan pašam VIDam un nodokļu ieņēmumu rezultātu, visticamāk, būtiski nemainītu. Un tas, savukārt, atbrīvotu laiku daudz noderīgākām aktivitātēm gan VIDam, gan mums visiem. 


Komentāri:
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Tavs komentārs:
Par autoru
Swedbank Ieguldījumu Sabiedrības valdes priekšs ...
Vairāk
Reklāma