Dainis Gašpuitis
finanses, ekonomika
Pēc uzplaiksnījuma aprīlī, maijā patēriņš turpina iet iemītu taku
Pievienots 2014 gada 30. jūnijā | 0 komentāri
Drukāt
Pēc uzplaiksnījuma aprīlī, maijā mazumtirdzniecības aktivitātē sekoja loģisks atslābums, mēneša laikā apjomiem sarūkot par 3%. Kritums ir likumsakarīgs, jo aprīļa uzrāvienu lielā mērā nodrošināja garās brīvdienas, kas ļāva patēriņam uzplaukt. Līdzīgu ainu varam sagaidīt arī jūnija datos.

Tā maijā gada izteiksmē mazumtirdzniecības kāpums ieslīdējis jau kādu laiku ierastajā lēnīgajā pieauguma fāzē, rādot 2.1% pieaugumu. Pārtikas preču noiets pieauga par 7.3%, savukārt nepārtikas preču tirdzniecības apjoms saruka par 1.4%.

Lūkojoties turpmāk, patēriņa loma kā ekonomikas aktivitātes dzinējspēks saglabāsies. Tam joprojām ir labvēlīgi apstākļi – zema inflācija un ienākumu pieaugums. Arī bezdarba līmenis pamazām turpina dilt. Tomēr tirdzniecības pieaugums, visticamāk, paātrināšanos nepiedzīvos, bet saglabās jau uzņemto lēnīgo gaitu ar iespējamiem uzplaiksnījumiem. Aizturētā patēriņa vilnis ir noslēdzies, bet straujākam pieaugumam noderētu pārliecinošāka nekustamā īpašuma nozares attīstība, ko kavē pietiekami piezemētais nākotnes vērtējums. Tāpat savas korekcijas var viest iespējamās izmaiņas tūrisma plūsmā, jo īpaši no Krievijas, kur ekonomisko sarežģījumu dēļ pirktspēja tuvākajā laikā saruks. Tomēr tuvākajos mēnešos nozīmīgi kavēkļi patēriņa kāpumā nav saskatāmi, kā dēļ tā apjomi turpinās augt.


Komentāri:
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Tavs komentārs:
Par autoru
Makroekonomikas eksperts, AS "SEB banka"
Reklāma