Daina Paula
ekonomika, bankas
Ražotāju cenas jūlijā stabilas
Pievienots 2013 gada 27. augustā | 0 komentāri
Drukāt
Ražotāju cenu mēneša pārmaiņas rūpniecībā kopumā jūlijā bija samērā nenozīmīgas (mēneša laikā samazinājums par 0.1%). Ražotāju cenu stabilitāti nodrošināja galvenokārt to samazināšanās eksportētajai produkcijai vairākās nozarēs (piemēram, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā un atkritumu pārstrādē), palīdzot uzturēt izmaksu konkurētspēju.

Tā kā 2012. gada jūlijā Latvijā bija vērojams diezgan nozīmīgs enerģijas ražotāju cenu kāpums, samērā nelielais cenu kāpums šajā nozarē šā gada jūlijā radīja nozīmīgāko ietekmi uz ražotāju cenu indeksa gada pieauguma tempa samazināšanos t.s. bāzes faktoru ietekmē.

Vienlaikus nelielais ražotāju cenu kāpums enerģijas ražošanas un gaisa kondicionēšanas nozarē iekšzemes tirgū realizētajai produkcijai, iespējams, kalpojis kā izmaksu spiediens citām nozarēm. Piemēram, neskatoties uz vairāku svarīgu preču (graudaugu, piena produktu, vairāku koksnes produkcijas veidu) cenu kritumu pasaules tirgū – to nevarēja manīt attiecīgās apstrādes nozarēs Latvijā.

Jūlijā apstrādes rūpniecībā ražotāju cenas straujāk pieauga ar pārtiku nesaistītās nozarēs (piemēram, koksnes, apģērbu ražošanā). Taču pārtikas ražošanā, neskatoties uz piena produktu cenu stabilizācijai pasaules tirgū iepriekšējos mēnešos, vēl saglabājas cenu pieauguma risks, jo lauksaimniecības preču piedāvājumu (piemēram, piena nozarē) pasaules tirgū nav iespējams palielināt vai atjaunot pēkšņi.

Līdzsvarotā Latvijas tautsaimniecības attīstība joprojām ir labvēlīga ražotāju cenu stabilitātei. Tomēr saglabājoties nenoteiktībai par tālāko enerģijas tirgus attīstību (piemēram, par to, kā enerģijas ražotāji spēs pārdalīt ražošanas apjomu un izmaksas starp elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu), saglabājas arī neskaidrība par cenām enerģijas ražošanā un to pārnesi uz izmaksām citās nozarēs.

Eksperta viedoklis sadarbībā ar Makroekonomika.lv


Komentāri:
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Tavs komentārs:
Par autoru
Latvijas Bankas ekonomiste
Reklāma