27. februāris, Sestdiena
Vārda dienas: Andra, Līva, Līvija
Sākuma lapa » Automobiļi, motocikli » Auto PVN karuseļi labi eļļoti
Auto PVN karuseļi labi eļļoti
Autors: Imants Vīksne / NRA.lv / 24. janvāris 2017, 9:37
Jaunu vieglo automobiļu tirgus Latvijā pagājušajā gadā audzis par 15%. Atmetot komercauto – pat par 19%. Taču tas nebūt nenozīmē, ka proporcionāli kāpj arī nodokļu ieņēmumi Valsts kasē. Automašīnu tirdzniecības un apkopes nozare slimo ar hronisku nevēlēšanos maksāt nodokļus, un gadā tiek noshēmots līdz pat 70 miljoniem eiro.


Dīlerus apvienojošā organizācija Auto asociācija lēš, ka godīgais auto tirgus Latvijā ir aptuveni 20%. Attiecīgi pārējie 80% izmanto gan likumu nepilnības, gan kontroles trūkumu, gan krāpnieciskas shēmas, lai tikai nebūtu jāmaksā pievienotās vērtības un citi nodokļi.

Dārgs auto, liels vilinājums

Auto asociācija sistemātiski konsultējas ar Valsts ieņēmumu dienestu. Tie, kas strādā godīgi, vēlas panākt nozares iznākšanu no pelēkās zonas, taču kā iepriekš Neatkarīgajai atzina asociācijas pārstāvis Ingus Rūtiņš: «Nekur tālu neesam tikuši. Katrā ziņā teikt, ka PVN karuseļi nozarē mazinās, nav pamata.» Asociācija gan allaž uzsver, ka lielākie grēcinieki meklējami lietoto automašīnu tirdzniecībā un remontā. Tas loģiski, jo biedrība pārstāv jaunu mašīnu dīlerus, kam lietotās ir tikai blakus nodarbe. Taču apgalvot, ka par jaunu auto garantēti nomaksāti nodokļi, gan nav nekāda pamata. Turklāt jāņem vērā - jo dārgāka mašīna, jo lielāks PVN un vilinājums to nesamaksāt.

Pirms diviem mēnešiem Neatkarīgā saņēma anonīmu informāciju par kādu dārgo zīmolu auto tirgotāju, kurš, izmantojot radniecīgas kompānijas tuvējās ārzemēs, pazīšanos Lietuvas auto reģistrā un fiktīvas starpniekfirmas, atbrīvojas no nepieciešamības maksāt PVN. Tas aprakstīts Neatkarīgās pagājušā gada 11. novembra publikācijā Plašas PVN shēmas «premium» auto tirgū.

Kurš ir organizators?

Vispirms dīlera mātes kompānija Igaunijā piegādā mašīnu dīlerim Latvijā. Tad auto tiek reģistrēts uz fiktīvas firmas vārda Lietuvā, pēc tam uz fiktīvu firmu Latvijā jeb tā saukto buferi. Seko reģistrācija uz vēl vienu vai vairākām firmām, kurās amatpersonas ir Moldovas, Baltkrievijas vai Tadžikistānas izcelsmes pilsoņi. Visbeidzot auto nonāk pie gala īpašnieka - fiziskas vai juridiskas personas. Un arī te iespējama valsts apmuļķošana. Ja deklarēta nenotikusi saimnieciska darbība, pastāv iespēja atgūt PVN no valsts budžeta, kaut arī priekšnodoklis nemaz nav maksāts. Būtiskākais jautājums par ķēdi - kurš ir īstais organizators un kur paliek nauda: dīlera kabatā vai atlaidē klientam. Un vai pēdējais par optimizāciju vispār zina.

Saņemot šo informāciju, sākotnēji par pareizāku uzskatījām nenosaukt shēmās izmantotās automašīnu markas un dīlera vārdu, bet nodevām Valsts ieņēmumu dienestam. Ap gadu miju saņēmām apstiprinājumu, ka VID Nodokļu kontroles pārvalde šajā lietā sākusi kontroles pasākumus. Tātad aizdomām ir pamats.

Izgaismojas Amserv vārds

Iespējamās nodokļu shēmās izmantotās mašīnas ir Lexus un Toyota dārgais gals, pārbaudāmais dīleris ir Amserv Motors, bet darījumos izmantoto buferfirmu - vesels lērums. Tostarp arī tādas, kuru darbību VID jau apturējis.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka shēmoto automašīnu sarakstā kopumā uzrādītas 28 konkrētas automašīnas, kas reģistrētas 2015. un 2016. gadā. Piemēram, vienai no tām - greznam Lexus NX- deviņu mēnešu laikā Latvijā veiktas 19 dažādas reģistrācijas operācijas un nomainījušies septiņi īpašnieki. CSDD Neatkarīgajai apstiprināja, ka šādas aizdomīgas reģistrācijas patiešām ir notikušas, un tas arī darīts zināms VID.

Amserv Motors automašīnu reģistra datus nekomentē un arī uz citiem konkrētiem jautājumiem neatbild. Valdes loceklis Armands Vimba, saskaņojot ar otru valdes locekli Intu Pērkonu, vien vispārīgi norāda, ka uzņēmums nenodarbojas ar nodokļu shēmošanu. Principā to pašu, ko novembrī: «SIA Amserv Motors uzņēmējdarbība ir vienmēr bijusi un ir godprātīga un caurspīdīga, un uzņēmums nekad nav iesaistījies nekādos pretlikumīgos PVN darījumos, kas saistīti ar automobiļu pirkšanu un pārdošanu.»

Tātad šobrīd VID uzdevums ir noskaidrot, vai tas atbilst patiesībai. Ja ne - tad kurā ķēdes posmā PVN pazudis un vai tas noticis nelikumīgi vai tikai viltīgi.



Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats