18. aprīlis, Ceturtdiena
Vārda dienas: Jadviga, Laura
Sākuma lapa » Tirdzniecība, veikali » KP bažas par manipulācijām maizes tirgū
KP bažas par manipulācijām maizes tirgū
Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv / 25. februāris 2020, 10:54
Konkurences padome (KP) pēc tirgus uzraudzībā konstatētajām nepilnībām maizes piegādē mazumtirdzniecībā aicinājusi lielos tirgus spēlētājus – SIA RIMI Latvija un SIA Maxima Latvija – uzlabot iekšējos kontroles procesus, lai novērstu šaubas par to rīcības atbilstību Negodīga mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumam (NMPAL). Vienlaikus KP atgādina pārējiem mazumtirgotājiem par nepieciešamību korekti piemērot NMPAL regulējumu, atturoties no darbībām, kas var liecināt par to iepirkuma varas ļaunprātīgu izmantošanu.

Veicot maizes tirgus uzraudzību, KP pieprasīja informāciju no 15 mazumtirgotājiem, kas saimniecisko darbību veic ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības jomā, kā arī no 19 piegādātājiem, kas darbojas maizes ražošanas, svaigi ceptu mīklas izstrādājumu un kūku ražošanas sektorā. Uzraudzības laikā KP izvērtēja mazumtirgotāju un piegādātāju noslēgtos piegādes līgumus, kā arī informāciju par mazumtirgotāju veikalos organizētajām maizes degustācijām periodā no 2016. gada, kad spēkā stājās NMPAL, līdz 2018. gadam.

Izvērtējot dokumentus un saņemto informāciju, KP tirgus konstatēja, ka atsevišķu piegādātāju un noteiktu mazumtirgotāju sadarbībā regulāri notiek maizes un miltu izstrādājumu atpakaļatdošana, par cēloni norādot kvalitātes problēmas. Vienlaikus, darījumos ar citiem mazumtirgotājiem, tiem pašiem piegādātājiem nekvalitatīvas produkcijas intensīva atpakaļatdošana netika konstatēta. Šādas prakses regularitāte rada bažas par mazumtirgotāju rīcības tiesiskumu, izmantojot preču atpakaļatdošanas nosacījumu kā pastāvīgu risinājumu, nevis izņēmumu, kā to paredz NMPAL, skaidroja Konkurences padomes komunikācijas speciāliste Zane Gorškova.

KP secināja, ka nekvalitatīvas maizes atpakaļatdošanas process nav izsekojams. Proti, ne visos gadījumos, kad mazumtirgotāji izraksta atpakaļatdošanas pavadzīmes, tiek noformēti akti/pretenzijas lapas, kur gan piegādātāja, gan mazumtirgotāja pārstāvji ar saviem parakstiem apliecina, ka prece ir bijusi nekvalitatīva. Tāpat netiek dokumentēts preces piegādes laiks. KP uzsver, ka mazumtirgotāju pienākums ir nodrošināt, lai par nekvalitatīvām atzītu preču kustību būtu iespējams izsekot.

KP arī konstatēja, ka mazumtirgotāju un piegādātāju sniegtā informācija par maizes degustāciju biežumu un skaitu nesakrīt. Skaidrojot iemeslus, KP secināja, ka maizes degustāciju uzskaites kārtība veikalos ir neizsekojama un ar neefektīvu kontroli. Tādējādi nebija iespējams noteikt, vai pavadzīmes ar nulles vērtību, ko parasti piegādātāji sagatavo degustācijas precēm, izrakstītas par notikušām degustācijām vai ar slēptu mērķi apmainīt atvestās preces pret tām, kurām beidzies derīguma termiņš. Tas rada bažas par NMPAL ietvertā preču atpakaļatdošanas aizlieguma neievērošanu. KP ieskatā, gan piegādātājiem, gan mazumtirgotājiem jāuzlabo maizes degustāciju pieteikšanas, saskaņošanas, organizēšanas un uzskaites kārtība.

Lai pārliecinātos, ka praksē tiek ievēroti tirgus uzraudzības ieteikumi un norādījumi, KP plāno veikt atkārtotu pārbaudi 2021. gadā.





Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats