19. septembris, Sestdiena
Vārda dienas: Verners
Sākuma lapa » Sabiedrība » Pensija mājās ārkārtas situācijā sanāk dārga
Pensija mājās ārkārtas situācijā sanāk dārga
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 15. aprīlis 2020, 11:45
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra apstiprina, ka pensijas vai pabalsta piegādes mājās izmaksas pensionāram Covid-19 epidēmijas radītās ārkārtas situācijas laikā nav mainījušās un joprojām ir 2,39 eiro mēnesī. Vairāki seniori ir interesējušies, kāpēc, savukārt, Latvijas pasts piedāvā senioriem palikt mājās un saņemt pensiju dzīvesvietā, bet jau par citu maksu – divkārt lielāku.

Skaidrojums ir gan vienkāršs, gan sarežģīts. Tās ir divas senioru grupas - viena arī pirms ārkārtas situācijas saņēmusi pensiju mājās un turpina saņemt, maksājot tikpat. Savukārt otra - līdz šim pensiju saņēma pasta nodaļā, taču, ja tagad, klausot norādei Paliec mājās!, vēlas saņemt pensiju mājās, tad šis pakalpojums maksā ne tikai gandrīz piecus eiro, kas ir pakalpojuma maksa, bet vēl jāpiemaksā divi procenti no pensijas apmēra.

«Kāpēc senioriem, kuri ir riska grupā, kas var smagi saslimt ar koronavīrusu, šajā ārkārtas laikā pensijas piegāde mājās nav bez maksas, lai vecie cilvēki nestaigātu un neapdraudētu sevi?» tā Neatkarīgajai vaicā Veronikas kundze no Rīgas. Savukārt pensionārs Viktors tomēr izvēlējies doties uz pasta nodaļu, kad uzzinājis, ka būs jāšķiras vismaz no pieciem eiro, ja vēlēsies saņemt pensiju mājās. «No sākuma domāju, ka tas ārkārtas situācijā pensionāriem būs tāds piedāvājums, lai viņi mazāk staigātu pa sabiedriskām vietām. Atnesīs pensiju mājās, un miers. Tomēr pieci eiro - tā ir liela summa pensionāram,» sūkstījās seniors. Arī sociālajos tīklos diskusijas izraisījuši līdzcilvēku stāsti par šo pasta noteiktu pensijas piegādes maksu. Turklāt, kā atklāja kādas seniores meita, pasta mājaslapā ir minēta maksa 4,88 eiro, bet, kad sazinās ar pastu, lai vienotos par pensijas piegādi mājās, tad izrādās, ka jāmaksā ne tikai 4,88 eiro, bet arī divi procenti no pensijas apmēra, kas viņas mammas gadījumā bija vēl gandrīz divi eiro.

Latvijas pasta mājaslapā pie aktuālajiem jautājumiem rodama atbilde, ka «klientiem, kas pensijas un pabalstus saņem pasta norēķinu sistēmā, nav obligāti jādodas uz pasta nodaļu to saņemšanai. Piesakot piegādi dzīvesvietā līdz ārkārtas situācijas atcelšanai noteikta pazemināta pakalpojuma Skaidras naudas izmaksa no PNS konta cena - 4,88 eiro». Latvijas pasts piegādā pensiju arī pensionāriem, kuri pensijas saņemšanu nokārtojuši Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, un pensijas piegādes izmaksas šiem pensionāriem nav mainījušās - ir un paliek 2,39 eiro.
Latvijas pasta Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja Gundega Vārpa Neatkarīgajai norāda, ka Latvijas pastam nav pakalpojuma fiziskām personām - pensijas piegāde klienta dzīvesvietā. Šādu pakalpojumu Latvijas pasts sniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai iepirkuma rezultātā, un samaksu par šā pakalpojuma sniegšanu saņem nevis no katra seniora, kam pastnieki piegādā pensiju vai pabalstu dzīvesvietā, bet no aģentūras (šajā gadījumā pensionārs maksā 2,39 eiro, bet vēl 2,49 eiro pastam kompensē valsts). Taču ir pensionāri, kuri saņem pensiju pasta norēķinu sistēmā un ik mēnesi iet uz pasta nodaļu pēc tās. Ārkārtas situācijā var turpināt iet uz pasta nodaļu, jo tās turpina strādāt, taču var izmantot pakalpojumu, kas attiecas uz jebkādas naudas izmaksu klienta dzīvesvietā. Tas ir maksas pakalpojums, kuram uz ārkārtas situācijas laiku ir samazināts tarifs - līdz 4,88 eiro. Tiesa, papildus šai summai jāsamaksā vēl divi procenti no pensijas apmēra. «Cilvēkam izdevīgāk noteikti ir mainīt piegādes veidu, sazinoties ar VSAA, jo skaidras naudas piegāde individuālam klientam ir dārgs pakalpojums,» sacīja G. Vārpa.

UZZIŅA

Cik jāmaksā par pensijas piegādi mājās?

Situācija A. Senioriem vai invaliditātes pensijas saņēmējiem, kuri noformējuši iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā par pensijas piegādi mājās, jāmaksā 2,39 eiro mēnesī

Šo summu VSAA ietur no saņēmējam izmaksājamās pensijas un pārskaita Latvijas pastam

Situācija B. Senioriem vai invaliditātes pensijas saņēmējiem, kuriem pensija tiek pārskaitīta uz pasta norēķinu sistēmas kontu, skaidras naudas izmaksas piegāde dzīvesvietā pašlaik maksā 4,88 eiro un 2% no pensijas apmēra

Avots: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Latvijas pastsDiskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats