09. jūlijs, Ceturtdiena
Vārda dienas: Asna, Asne, Zaiga
Sākuma lapa » Sabiedrība » Kā notiks čeku loterija un kā tai pieteikties
Kā notiks čeku loterija un kā tai pieteikties
Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv / 27. jūnijs 2019, 11:13
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizētajā čeku loterijā ik mēnesi naudas balvas no 100 eiro līdz 10 000 eiro saņems 54 laimētāji, gada izlozē, kurā lielākais laimests ir paredzēts 20 000 eiro, laime uzsmaidīs desmit čeku iesniedzējiem, kuri tiks izvēlēti pēc nejaušības principa. Kopumā divu gadu laikā šajās naudas balvās būtu jāizmaksā vairāk nekā pusmiljons eiro, kuru ar uzviju kompensēšot ēnu ekonomikas mazināšanās valstī.

Čeku loterija sāksies nākamajā pirmdienā - 1. jūlijā, kad ikviens varēs piereģistrēt čeku, kvīti vai biļeti par veiktu pirkumu īpaši šim mērķim radītā tīmekļa vietnē cekuloterija.lv.

Čeku loterija Latvijā notiek pirmo reizi. Ideja ir aizgūta no citām valstīm, kurā tā veiksmīgi darbojas, - Slovākijas, Maltas, Portugāles un Lietuvas. Kaimiņvalstī tā startēja 2017. gada novembrī, jau pirmā mēneša laikā loterijai piesaistot 222 tūkstošus čeku un dodot iespēju laimēt naudas balvas no 200 līdz 5000 eiro.

Latvijā 50 ikmēneša loterijas uzvarētāju varēs saņemt 100 eiro, trīs laimētāji - 5000 eiro, bet viens - 10 000 eiro. Gada balvu skaits ir mazāks, bet summas lielākas - no 1000 līdz 10 000 eiro šogad un no 2000 eiro līdz 20 000 eiro nākamo un pēc tam katru sekojošo gadu, kamēr vien šī loterija pastāvēs un netiks mainīti noteikumi. Tāpat katru mēnesi būs iespējams piedalīties padziļinātas sadarbības programmas dalībnieku sarūpēto papildu balvu izlozē. Šobrīd jūlijam papildu balvas ir pieteikuši 14 padziļinātas sadarbības programmas dalībnieku, kas loterijas vinnētājiem piešķirs, piemēram, rokas pulksteņus, iespēju izmantot Elektrum Olimpiskā centra peldbaseinu, 50 eiro dāvanu karti Optio veikalā, redzes pārbaudi, 100 eiro dāvanu karti no Impro, 10 eiro dāvanu karti no Euroskor Latvijā utt.

Pēc Neatkarīgās aplēsēm, šogad balvu izmaksai būs vajadzīgi 250 000 eiro, nākamgad - 430 000 eiro. Salīdzināšanai, Lietuvā čeku loterijas balvu fonds gadā - 173 tūkstoši eiro. Turklāt čeku loterijas nodrošināšanai un reklamēšanai ik gadu vajadzēs vēl vairākus simtus miljonu eiro.

Likumprojekta anotācijā minēts, ka 2018. gadā tam bija plānots tērēt 200 tūkstošu eiro, 2019. gadā - 167 tūkstošus eiro, 2020. gadā - 110 tūkstošu eiro. Anotācijā arī redzams, ka sākotnēji loterijai bija paredzētas pieticīgākas balvas, kuru kopsumma nepārsniedza 83 tūkstošus eiro šogad un 140 tūkstošu eiro nākamgad. Taču neatkarīgi no čeku lieluma loterijas saņemtie laimesti netiks aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.


Finanšu ministrijas aplēses liecina, ka, īstenojot čeku loteriju, valsts budžets papildus iegūs divus līdz trīs miljonus eiro gadā.

VID atgādina, ka čeku loterijā var piedalīties ikviens, kura rīcībā ir čeks, biļete vai kvīts vismaz par pieciem eiro. Darījumu apliecinošajam dokumentam ir jābūt izsniegtam par preci vai pakalpojumu, kas saņemts no Latvijā reģistrēta nodokļu maksātāja. Čeku loterijā var piedalīties arī bērni, tikai tādā gadījumā reģistrētajā čekā nedrīkst būt tādu pirkumu kā alkoholiskie dzērieni, tabakas izstrādājumi un enerģijas dzērieni. Reģistrēt drīkst visu veidu čekus, kvītis un biļetes, uz kuriem ir norādīti nepieciešamie ievades lauki. VID brīdina būt vērīgiem, jo reizēm maksājumu apliecinošs dokuments ir nosaukts par biļeti, taču patiesībā tā ir ieejas karte un tātad tās vietā jāreģistrē čeks. Šobrīd katram loterijas dalībniekam pašam ir jāievada attiecīgā informācija, taču nākotnē ir paredzēts, ka čekus varēs skenēt mājaslapā, kur tā datus automātiski nolasīs un atpazīs.

Dalībai mēneša loterijā drīkst iesniegt tikai attiecīgajā mēnesī saņemtos čekus, piemēram, jūlijā jāiesniedz čeki tikai ar jūlija datumu. Pēc reģistrācijas čeks, kvīts vai biļete obligāti jāsaglabā, jo laimesta gadījumā tas būs jāuzrāda Valsts ieņēmumu dienestā klātienē vai jāiesniedz VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā skenētā veidā.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats