23. februāris,
Vārda dienas: Almants, Haralds
Sākuma lapa » Sabiedrība » Opozīcijas sakodienam pietrūkst spēka
Opozīcijas sakodienam pietrūkst spēka
Autors: Jānis Lasmanis / NRA.LV / 12. aprīlis 2019, 11:25
Tikai 78 dienas pēc Krišjāņa Kariņa valdības apstiprināšanas valdību veidojošajām partijām ceturtdien viņa valdība bija jāaizstāv pret opozīcijas deputātu iesniegto lēmumprojektu par neuzticības izteikšanu premjerministram.

Kā jau prognozēts, par spīti dīvainajai, it kā koalīcijas partijas KPV LV frakcijas uzbūvei, Kariņa valdība šo pārbaudi izturēja. 

Rosināt neuzticības izteikšanu premjeram, kas visādi citādi ir normāls opozīcijas instruments, bet šoreiz izmantots Latvijas politikai neierasti īsu laiku pēc valdības apstiprināšanas, opozīciju mudināja tas, ka K. Kariņa vadītais Ministru kabinets nav izpildījis Saeimas lēmumu līdz 31. martam atcelt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK). Jāatgādina, ka vēsturiskais balsojums, ar kuru Ekonomikas ministrijai tika uzdota OIK atcelšana, ar visu valdību veidojošo partiju atbalstu tika pieņemts 10. janvārī.

Nule Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē Sandis Riekstiņš gan atzina, ka jau balsojot visi zinājuši, ka OIK, protams, netiks atcelts, taču arī šāda atklātība opozīcijas kaismi neslāpēja. Gluži otrādi.

«Gribat - ticiet, gribat - nē, bija tāds laiks, kad valdība pildīja Saeimas lēmumus,» pauda koalīcijā esošās KPV LV Saeimas frakcijai piederošais, bet valdībai opozīcijā esošais Didzis Šmits.

«Aicinu padomāt, vai jūs, balsojot 10. janvārī, vienkārši mērkaķojāties vai ticējāt, ka tas tiks izdarīts,» aicinot atbalstīt lēmumprojektu par neuzticības balsojumu, teica pie frakcijām nepiederošā opozicionāre Jūlija Stepaņenko.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Uldis Augulis kolēģiem atgādināja, ka parlamentārā valstī valdībai ir jāpilda Saeimas lēmumi un jau apzināti maldinošu lēmumu pieņemšana nav savietojama ar Saeimas godu.

«Pagājuši pāris mēneši, Saeimas noteiktais uzdevuma izpildes termiņš ir iztecējis. Kāds ir rezultāts? Artura Krišjāņa Kariņa vadītā valdība ar Saeimas uzdevuma izpildi nav tikusi galā [..]. Vēl vairāk - šonedēļ, izskatot Ekonomikas ministrijas paveikto, lai likvidētu obligātā iepirkuma komponenti, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijā koalīcijas deputāti atļāvās paziņot, ka Saeimas 10. janvāra lēmums bija šovs un, jau to pieņemot, esot bijis skaidrs, ka parlamenta uzdevums netiks pildīts. [..] šāda situācija un izteikumi nav pieļaujami. Parlamentārā valstī valdībai ir jāpilda Saeimas lēmums, turklāt pašreizējās valdības locekļu vairākums paši atbalstīja Saeimas lēmumu par obligātā iepirkuma komponentes atcelšanu,» atgādināja politiķis.

Lēmumprojekta par neuzticības izteikšanu premjerministram iniciators Aldis Gobzems savā uzrunā piesauca arī citus, pēc viņa domām, valdības neizdarības un priekšvēlēšanu solījumu nepildīšanas apliecinājumus. Tomēr opozīcijas deputātu divas stundas ilgušās debates - neviens no koalīcijas deputātiem ar K. Kariņa aizstāvības runu neuzstājās - nespēja iedragāt monolīto koalīcijas balsojumu. Pret opozīcijas ierosinājumu balsoja visi 58 klātesošie koalīcijas deputāti, un ar to bija vairāk nekā pietiekami, lai pārspētu 33 opozīcijas balsis.

Dienas sākumā K. Kariņš gan pauda - viņš ir pārliecināts, ka koalīcijā plaisas nav parādījušās un viņa vadītā valdība netiks gāzta. Arī opozīcijas pārmetumi par parlamenta dotā uzdevuma nepildīšanu esot nepamatoti, jo valdība esot atzinusi, ka OIK ir jālikvidē, un tā virzās uz šo mērķi, taču to nevarot izdarīt nekavējoties, tāpēc tiekot meklēti risinājumi bez lielām negatīvām sekām.

Premjers opozīcijai pārmeta, ka šā pieprasījuma dēļ viņš netiek uz Eiropas līmeņa tikšanos ar Ķīnas valdības pārstāvjiem, jo šajā laikā jādodas uz Saeimu aizstāvēt savas pozīcijas demisijas pieprasījuma jautājumā. Šīs tiesības viņš gan neizmantoja.

Jau vēstīts, ka ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) ir paziņojis, ka svarīgāk par OIK atcelšanu ir samazināt elektrības rēķinus. Risinājumu šim mērķim Ekonomikas ministrijai jārod līdz 31. maijam.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats