16. jūnijs,
Vārda dienas: Justīne, Juta
Sākuma lapa » Sabiedrība » Deniss Kļukins: Mums ir liegts kļūt par krievu izcelsmes latviešiem
Deniss Kļukins: Mums ir liegts kļūt par krievu izcelsmes latviešiem
Autors: Bens Latkovskis / NRA.lv / 7. janvāris 2019, 9:39
Rīnūžu vidusskolas direktors Deniss Kļukins plašākai sabiedrībai kļuva pazīstams pēc savas intervijas žurnālistikas centram Re:Baltica. Intervija tika publicēta ar virsrakstu Tikai nerakstiet, ka esmu Kremļa aģents. Pēc tās publicēšanas pazīstamais Nacionālās apvienības aktīvists Jānis Iesalnieks uzrakstīja iesniegumu Drošības policijai (DP) par it kā nacionāla naida kurināšanu. Lai noskaidrotu D. Kļukina pozīciju starpetniskajos un izglītības reformas jautājumos, kā arī uzzinātu, vai pret viņu kādas darbības ir uzsākusi DP, Neatkarīgā sarunājas ar pašu skolas direktoru. Saruna notika latviešu valodā, un tās atšifrējumā centos saglabāt Kļukina izteiksmes stilu, kas varbūt ne vienmēr atbilda latviešu pareizrunas principiem.

- Pēc jūsu intervijas tika uzrakstīts iesniegums DP. Vai DP ir pie jums vērsusies, mēģinājusi kaut ko noskaidrot, precizēt?

- Nē. Tā gan nebija gluži intervija. Tas bija vairāku sarunu apkopojums. Internetā Iesalnieks parādīja, ka ir iesniegums, un viss.

- No DP puses neviens ar jums nav centies sazināties?

- Vēl ne, un, godīgi sakot, neuzskatu, ka iesniegumam ir pamatojums. Sevi neuzskatu par cīnītāju uz barikādēm vai... nu, tādu... nezinu, nevis revolucionāru, bet vispār kā cilvēku, kurš grib kaut ko pierādīt. Nē, es negribu neko pierādīt, jo man ir cita misija.

- Pirms mūsu sarunas es vēlreiz pārlasīju šo jūsu interviju - un tomēr tajā ir jaušams zināms aizvainojums.

- Jā. Ir.

- Par ko?

- Nūuu (dziļi nopūšas). Par ko? Par to, ka... es jums pastāstīšu tā. Vienā projektā mēs strādājam kopā ar lietuviešu, poļu skolām, un lietuviešu vidusskola teica, ka mūsu moto ir: Lietuva ir mūsu tēvzeme, bet Latvija ir mūsu dzimtene. Es nerunāju par to, ka gribu, lai mūsu moto būtu: Krievija ir mūsu tēvzeme, bet Latvija dzimtene, jo neuzskatu to par pareizu. Bet mums tagad ir tāda situācija, ka Latvijā ir cilvēki, kas grib mums noteikt... piespiest noteikt mums mūsu tēvzemi...

- ...ko jūs domājat ar «mums»?

- Okei, es runāšu par sevi. Par mani. Ir cilvēki, kuri piespiedu kārtā grib man noteikt manu tēvzemi un liedz man tiesības uz dzimteni, jo es uzskatu Latviju par savu dzimteni, bet viņi [tam] nepiekrīt.

- Par to var strīdēties, vai tiešām kāds jums to liedz.

- Jā, piekrītu, bet man ir tāda subjektīva sajūta. Es nerunāju par formālām lietām. Es strādāju sociāli humanitārā vidē un nedomāju, ka ir vajadzība kaut kādā formālā veidā pierādīt savas tiesības. Bet man ir sajūta, ka man ir liegtas tiesības uz Latviju kā manu dzimteni.

- Intervijā Re:Baltica ir epizode, kurā sevi dēvējat par krievu. Piemēram, Kanādā, Kvebekas provincē, dzīvo daudzi franču valodā runājošie, taču nav dzirdēts, ka viņi sevi dēvētu par francūžiem. Visi viņi ir kanādieši, tāpat kā Indijā visi ir indieši neatkarīgi no tā, kādā valodā runā ikdienā.

- Vajag visu interviju izlasīt. Tur es runāju arī par to, ka bērni (mūsu skolas bērni, jo nevaru runāt par visiem) līdz noteiktam brīdim uzskata sevi par latviešiem, kamēr no ārpuses viņiem nepasaka - tu esi krievs. Negribu teikt, ka es sevi uzskatu par krievu par spīti latviešiem. Situācijā, kad mums reāli ir divkopienu sabiedrība, uzskatu par svarīgu noteikt savu identifikāciju. Es neesmu latvietis tajā folkloriskajā ziņā, bet mums ir izveidojusies nacionāla valsts, kurā latviskumu attīsta tieši šajā folklorālajā ziņā ar kaut kādu pamatkultūru, nevis ar virskultūru. Sanāk, ka es neesmu piederīgs pie tiem pamatiem. Nu nevaru es teikt, ka mani senči pastalās staigāja kaut kur Talsu apkārtnē. Kad runājam par citām valstīm, kur kāds saka, ka viņš ir kanādietis vai amerikānis, tad tur ir šī virskultūra, «jumts» un vērtības nāk no augšas, nevis folkloras. Es varbūt nepareizi šeit izmantoju šo jēdzienu - folklora...

- ...varbūt labāk lietot jēdzienus etnisks, pilsonisks, valstisks... 

Pilnu interviju lasiet šīsdienas NRA.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats