25. septembris, Otrdiena
Vārda dienas: Rauls, Rodrigo
Sākuma lapa » Sabiedrība » Ģimenes ārstiem piedāvā kapitācijas naudas pieaugumu
Ģimenes ārstiem piedāvā kapitācijas naudas pieaugumu
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 9. oktobris 2017, 10:50
Veselības ministrija Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai iesniegusi priekšlikumus kapitācijas naudas pieaugumam ģimenes ārstiem no nākamā gada 1. janvāra, paredzot pieaugumu no 1,25 līdz 1,60 eiro par vienu praksē reģistrētu pacientu.


Tikmēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācija biedru sapulcē vienojās turpināt lēno streiku ar aicinājumu Veselības ministrijai rīkot kolektīvās sarunas, lai noslēgtu koplīgumu par ģimenes ārstu tiesību aizstāvību.

No 1,25 uz 1,60

Veselības ministrija informē, ka kapitācijas naudas pieaugumu ģimenes ārstiem plānots īstenot, palielinot ģimenes ārstu bruto darba samaksu līdz 1125 eiro mēnesī (pašlaik tie ir 859 eiro). Lai kapitācijas naudas pieaugums sasniegtu 1,60 par vienu praksē reģistrētu pacientu, Veselības miistrija plāno papildus palielināt kapitācijas naudas finansējumu par 150 eiro mēnesī, pievienojot trīs mērķa kritērijus: nodrošināt ģimenes ārsta praksē reģistrēto pacientu veselības stāvokļa novērtējumu; nodrošināt ģimenes ārsta konsultāciju pieejamību piecu dienu laikā un nodrošināt ģimenes ārsta prakses darbību gan rīta, gan vakara stundās. Papildu finansējums paredzēts reģistratora darba samaksas palielināšanai līdz 430 eiro mēnesī.

Mazinās kritērijus

Veselības ministrijas speciāliste Undīne Šulca apstiprināja, ka papildus kapitācijas naudas pieaugumam plānots pārskatīt esošo kvalitātes sistēmu, nosakot astoņus sasniedzamos kvalitātes kritērijus līdzšinējo 13 kritēriju vietā. Kritēriju sarakstā atstātie kritēriji ir šādi: triju mēnešu laikā no datuma, kad pacients reģistrēts pie ģimenes ārsta, viņam ir veikta apskate un veselības stāvokļa novērtējums; ģimenes ārstam jāuzrauga organizētā vēža skrīninga dati zarnu audzēju agrīnā diagnostikā; jāveic glikohemoglobīna (glikozētā Hb) mērījumi un jānosaka kvantitatīvi mikroalbuminūrija otrā tipa cukura diabēta slimniekiem. Tāpat pacientiem jāveic zema blīvuma holesterīna līmeņa noteikšana, bet bronhiālās astmas pacientiem - izelpas maksimuma plūsmas mērīšana. Ģimenes ārstam kā obligāts arī paliek kritērijs veikt bērnu veselības uzraudzību, kā arī Veselības ministrija vēlas, lai ģimenes ārsts savā darbībā izmanto iespējami daudz manipulāciju, kuras ietilpst viņa profesionālajā kompetencē. Šim mērķim plānotais finansējums ir četri miljoni eiro gadā. «Papildus no 2018. līdz 2020. gadam primārās veselības aprūpes attīstībai plānojam primārās ambulatorās veselības aprūpes ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, zobārstniecības pakalpojumu tarifu un apjoma palielinājumu, pārējo veselības aprūpes tarifa elementu pieaugumu, kā arī risinājumus atsaucības veicināšanai skrīningam un ģimenes ārstu iesaistīšanai agrīnā HIV diagnostikā,» par Veselības ministrijas plāniem stāsta U. Šulca.

Streiks nav tikai par naudu

Tomēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācija biedru sapulcē nolēma turpināt tā saukto lēno streiku, jo gaida, ka valdība un Veselības ministrija veidos kolektīvas sarunas par koplīguma parakstīšanu, un tieši līgumā ģimenes ārsti vēlas ierakstīt streika prasības, kuras ir spēkā no ģimenes ārstu streika uzsākšanas dienas. Lēno streiku ģimenes ārsti turpinās līdz 20. oktobrim. Jāatgādina, ka ģimenes ārstu streika prasība ir palielināt kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstiem par 30 procentiem turpmākos trīs gadus, un tas 2018. gadā būtu 1,63 eiro (Veselības ministrija faktiski ir piedāvājusi šo prasību izpildīt vismaz attiecībā uz nākamo gadu). Tāpat ģimenes ārsti prasa palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30 procentiem katru gadu trīs nākamo gadu laikā. Taču Ģimenes ārstu asociācija norāda, ka streika prasības nav saistītas tikai ar naudu - ārsti vēlas, lai valsts atbalsta neatkarīgu prakšu attīstību, īpaši jauno prakšu izveidē, kā arī nodrošina, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus par sistēmas efektīvu darbību.

***

Par ko streiko ģimenes ārsti?

Streika prasības Veselības ministrijas rīcība

Palielināt kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstiem par 30 procentiem turpmākos trīs gadus (2018. gadā - 1,63 eiro) Palielināt kapitācijas naudu līdz 1,60 eiro, bet nosakot kritērijus

Palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus Piekrīt, ka tarifi jāpārskata

Palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par
30 procentiem katru gadu trīs nākamo gadu laikā Apsolīts palielināt 2018. gadā mediķu algu palielinājuma ietvaros

Valsts atbalsta neatkarīgu prakšu attīstību, īpaši jauno prakšu izveidē Apsolīts primārās veselības attīstības plāna ietvaros

E-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, ka Ģimenes ārstu asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus par sistēmas efektīvu darbību Izpildīta daļēji, un e-veselības obligāta lietošana atlikta uz pusgadu

Avots: Neatkarīgā, pēc Ģimenes ārstu asociācijas un Veselības ministrijas datiemDiskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats