07. aprīlis, Otrdiena
Vārda dienas: Helmuts, Zina, Zinaīda
Sākuma lapa » Sabiedrība » Par Čalovska izdošanas pieļaujamību lēma prokuratūra un tiesa
Par Čalovska izdošanas pieļaujamību lēma prokuratūra un tiesa
Autors: Apollo.lv / 7. augusts 2013, 11:16
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) uzsver, ka valdība tikai trīs gadījumos var atteikt kādas personas izdošanu tiesāšanai ārvalstīs, taču attiecībā uz Denisu Čalovski neviens no šiem gadījumiem nav spēkā.


Sarunā LNT raidījumā «900 sekundes», runājot par Čalovska izdošanu, premjers norādīja, ka tas ir tiesisks jautājums, par jaunieša izdošanas pieļaujamību tiesāšanai ASV lēma gan Ģenerālprokuratūra, gan tiesa.

Premjers uzsvēra, ka attiecībā uz kādas personas izdošanu tiesāšanai ārvalstīs darbojas likums, tādēļ «nevar būt tādi gadījumi, kad neskatāmies likumā».

Kopš 2005.gada valdība lēmusi par 13 personu izdošanu tiesāšanai ārvalstīs, bet atteikums bijis tikai vienu reizi. «Vienreiz tikai atteikts izdod personu Baltkrievijai, jo bija aizdomas, ka viņš varētu tikt vajāts politisku iemeslu dēļ,» sacīja Dombovskis.


Kā ziņots, valdība otrdien nolēma izdot ASV kibernoziegumos apsūdzēto Latvijas pilsoni Denisu Čalovski.

Čalovska izdošana Latvijas politikas dienaskārtībā ir jau ilgāku laiku, tomēr lēmums vēl nav ticis pieņemts, jo izdošanas normatīvā bāze ir tikusi apstrīdēta Satversmes tiesā, turklāt valdošās koalīcijas starpā šajā jautājumā nevalda vienprātība - pret izdošanu iestājas Reformu partijas (RP) politiķi.

ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstams arī ar iesauku Miami. ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka «Gozi Virus» ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators varēja tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu «PDF» formāta failu. Ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru - kopējās finansiālās pretenzijas pret visu grupu ir vismaz 50 miljoni dolāru, ieskaitot gan nozagto naudu, gan vīrusa radītos zaudējumus.

Čalovski Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) apsūdz par to, ka viņš ir pārdevis «Gozi» vīrusam domāto pārlūka injekciju 2011.gada janvārī. Pārlūka injekcija izplatās ar vīrusu palīdzību un izmaina bankas mājaslapas izskatu, ieliekot tur lūgumu sniegt dažādas ziņas, tostarp arī par bankas karti. Šie dati pēc tam tiek izmantoti kontu apzagšanai. Čalovskis pats naudu no kontiem nav zadzis, taču saņēmis atlīdzību par minētās programmatūras izstrādi, kuru viņam esot pasūtījis Kuzmins.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: ASV, Deniss Čalovskis, izdošana ASV, Jānis Bordāns, kibernoziedznieks, kibernoziegumi, protests, Valdis Dombrovskis

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats