07. augusts, Piektdiena
Vārda dienas: Alfrēds, Madars
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » 5G tīkla attīstību Latvijā neforsē
5G tīkla attīstību Latvijā neforsē
Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv / 23. septembris 2019, 11:55
Piektās paaudzes jeb 5G tīkls šobrīd darbojas 20 valstīs. Arī Latvija vēlas būt viena no šīs tehnoloģijas ieviešanas pionierēm, tomēr līdz brīdim, kad 5G varēs lietot mūsu valstī tikpat plašā teritorijā kā 4G, vēl ir jāgaida. Tajā pašā laikā 5G tehnoloģija vairāk nekā iepriekšējās mobilo sakaru tehnoloģijas ir satraukusi daļu cilvēku prātus. Par 5G ietekmi vairāk raizējas sievietes nekā vīrieši, jo īpaši mājsaimnieces.

Latvijā pirmās divas 5G antenas - viena Liepājā (LMT) un viena Rīgā (Tele2) - tika iedarbinātas jau vasaras vidū, taču kopš tā laika neviens mobilo sakaru operators nav uzstādījis nevienu jaunu šīs tehnoloģijas antenu. Tele2 sola līdz gada beigām uzstādīt vēl pa vienai Jelgavā un Daugavpilī. Savukārt Bite Latvija 5G testē savā birojā - Uriekstes ielā Rīgā.

Izmaksas spiež uz sadarbību

Bite Latvija savu 5G antenu uzstādījusi jūnija vidū. Tai vieta atrasta uz jumta namam, kas atrodas netālu no Bite Latvija biroja, ielas pretējā pusē. Šāds stacijas novietojums ir izvēlēts ar mērķi, lai testētu 5G tīkla jaudu un pieejamību tā, kā to darītu jebkurš mobilo tīkla lietotājs. Līdz ar to par testa antenu to gluži saukt nevarot, uzsvēra Bite Latvija speciālisti, demonstrējot 5G iespējas. Tajās datu pārraides ātrums tiešām pārsniedza 1 GB, kas nozīmē, ka 3 GB lielu datu apjomu varētu lejuplādēt pāris sekundēs.

Bite Latvija radiotīkla plānošanas un optimizācijas nodaļas vadītājs Aleksandrs Beļajevs gan atzina, ka Latvijā pilnīgs 5G tīkla pārklājums būs pieejams vien 2023. gadā. Ap to laiku tiks pabeigta mobilo sakaru operatoru Tele2 un Bite Latvija kopējā radiotīkla izveide un ieviešana. Tāpat tirgū būs pieejamākas 5G atbalstošās tehnoloģijas

A.Beļajevs uzsvēra, ka šis ir tehnoloģiju pārejas laiks, kurā ir svarīgi veikt 5G tīkla testus un mērījumus, attīstīt tīkla infrastruktūru, kā arī sekot līdzi aktualitātēm industrijā, lai tā būtu tehniski gatava 5G bāzes staciju uzstādīšanai. Tāpat šajā laikā tiks konfigurēts tīkls, lai pārslēgšanās no 4G uz 5G tīklu noritētu bez starpgadījumiem, kā arī lai signāla aizture būtu neliela, bet interneta ātrums sasniegtu vienu gigabaitu sekundē.

Atšķirībā no LMT, kas 5G tīkla ieviešanā paļaujas uz sevi, Bite un Tele2 apvienos spēkus, lai Lietuvā un Latvijā kopīgi būvētu un pārvaldītu mobilo tīklu. Tas ļaus ieviest 5G sakaru tīklu ar krietni mazākiem izdevumiem, nekā Tele2 un Bite spētu to izdarīt atsevišķi.

Tele2 līdz gada beigām plāno uzstādīt un iedarbināt vēl divas 5G mobilo sakaru bāzes stacijas. Vienu Daugavpilī (Jātnieku ielā) un otru Jelgavā - pie Dobeles šosejas.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka Tele2 jūlijā iedarbināja 5G bāzes staciju Mūkusalas Biznesa centrā. Tele2 tehniskā direktore Līga Krūmiņa uzsvēra, ka tā darbojas veiksmīgi un nepārtraukti notiek darbs pie tīkla darbības pilnveidošanas un attīstības. «Patlaban tehniski esam nonākuši tik tālu, ka esam gatavi 5G tīklu iedarbināt arī citās Latvijas pilsētās, kas palīdzēs veicināt šo reģionu attīstību nākotnē,» sacīja L. Krūmiņa.

Konkurence neatslābst

Pētījumi liecina, ka 2024. gadā, kad 5G būšot pieejams 40 procentiem pasaules iedzīvotāju, 5G gādās par ceturtās daļas datu plūsmu pasaulē.

Lai gan tas liecina, ka mobilo sakaru operatoriem darba būs gana, konkurence to vidū, tajā skaitā Latvijā, neatslābst. Par to liecina arī pašreizējā spēkošanās ar 5G.

Visu trīs Latvijas mobilo sakaru operatoru kopējais pieslēgumu skaits jeb SIM karšu skaits, ko tie apkalpo, astoņu gadu laikā palielinājies par aptuveni 16 procentiem - no 2,4 miljoniem 2010. gadā līdz 2,8 miljoniem pērn. Arī mobilo sakaru operatoru apgrozījums katru gadu, izņemot atsevišķus izņēmumus, ir kāpis, LMT pērn sasniedzot 216 miljonu eiro, Tele2 - 127 miljonus eiro, Bite Latvija - 108 miljonus eiro.

Trīs par, divi pret

Kamēr uzņēmumi plāno 5G ieviešanu, par šīs jaunās tehnoloģijas nepieciešamību Latvijas iedzīvotāji nav vienisprātis. Trešdaļa (33 procenti) SKDS aptaujāto iedzīvotāju ir pārliecināti, ka Latvijai 5G ir vajadzīga, bet 17 procentu ir šīs tehnoloģijas pretinieki. Vēl gandrīz trešdaļai 5G ieviešana ir diezgan vienaldzīga, savukārt 18 procentu aptaujāto nespēja sniegt konkrētu viedokli šajā jautājumā. SKDS pētījums liecina, ka vīrieši biežāk nekā sievietes saskata 5G priekšrocības, savukārt sievietes par šīs jaunās tehnoloģijas ietekmi raizējas vairāk. Saskaņā ar SKDS datiem biežāk par 5G ieviešanu iestājas vīrieši, lielākoties gados jauni rīdzinieki ar augstāko izglītību. Savukārt biežāk pret to ir iedzīvotāji ar pamatskolas izglītību un Kurzemē dzīvojošas mājsaimnieces.

Būtiskākas atšķirības manāmas, vērtējot iedzīvotāju atbildes pēc viņu nodarbinātības. Pretstatā diezgan negatīvi noskaņotām mājsaimniecēm un mājsaimniekiem pozitīvāk 5G ieviešanu vērtē cilvēki, kuri veic individuālu darbu, izglītojamie, kā arī bezdarbnieki un vadītāji. Atšķirīgu viedokli pauž arī cilvēki ar dažādu materiālo stāvokli - jo augstāki ienākumi, jo labvēlīgāka attieksme pret tehnoloģijas ieviešanu. Reģionu griezumā uz 5G ieviešanu Latvijā pozitīvāk raugās iedzīvotāji Rīgā, bet negatīvāk - Kurzemē.

Viedokļi:

Juris Binde, Latvijas Mobilā telefona prezidents:

- Latvija jau ilgstoši ir starp pasaules līderiem mobilo tehnoloģiju pieejamības un patēriņa ziņā. Sadarbībā ar Nokia, Mikrotīkls un citiem uzņēmumiem, kā arī ar augstskolām un pētniekiem esam uzsākuši 5G ieviešanas procesu Latvijā, jo esam pārliecināti, ka varam būt viena no līdervalstīm Eiropā. 5G ir Latvijas izrāviena iespēja, un kopā ar partneriem un domubiedriem Latvijā un pasaulē aktīvi strādājam, lai 5G jau vistuvākajā laikā kļūtu par realitāti. Reti kura tehnoloģija ir saņēmusi tik lielu uzmanību no politiķu, ekonomistu, uzņēmēju un mediju puses kā 5G. Iemesls tam ir gaidāmā milzīgā 5G ietekme visās sabiedriskajās un biznesa dzīves jomās. Tās valstis, kuras spēs ātrāk un gudrāk izmantot 5G iespējas, būs uzvarētājas globālajā konkurencē. Latvieši mēdz pārsteigt ar izcilību - sportā, mākslā, mūzikā. Arī tehnoloģijās. Ar 2G un 3G tīklu Latvija izcēlusies kā runātīgākā valsts Eiropā, ar 4G esam top trijniekā pasaulē pēc mobilā interneta patēriņa. Tā ir laba augsne, lai Latvija izvirzītos līderos arī ar 5G.

Līga Krūmiņa, Tele2 tehniskā direktore:

- Interese par 5G tīklu ir liela, jo tas var sniegt ļoti plašas iespējas. Taču šobrīd šī tehnoloģija visā pasaulē un arī pie mums Latvijā ir attīstības sākuma posmā, tādēļ interesenti pagaidām var izbaudīt tikai 5G mobilā interneta ātrumu, kas ir konkurētspējīgs optiskā interneta piedāvātajam ātrumam. Līdz brīdim, kad varēsim baudīt minimālu signāla aizturi jeb latentumu un ierīces, izmantojot 5G tīklu, varēs sazināties savā starpā, vēl ir tāls ceļš ejams un daudz darba jāpaveic visām iesaistītajām pusēm.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats