05. jūlijs,
Vārda dienas: Andžejs, Andžs, Edīte
Sākuma lapa » Finanšu tirgus » Kur un kāpēc iesprūst starpbanku maksājumi internetā?
Kur un kāpēc iesprūst starpbanku maksājumi internetā?
Autors: Ilze Šteinfelde, NRA.lv / 24. augusts 2018, 9:48
Latvijā jau vairāk nekā pusgadu ir pieejami zibmaksājumi – starpbanku pārskaitījumi dažu sekunžu laikā bez brīvdienām jebkurā diennakts laikā. Tomēr joprojām ir situācijas, kad nauda no vienas bankas uz otru ar pārskaitījumu ceļo vairākas dienas, pēta NRA.lv.


Latvijas Banka kā pirmā eirozonā pagājušā gada pavasarī ieviesa zibmaksājumu infrastruktūru komercbankām un citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, kuru uzdevums ir nodrošināt šo pakalpojumu saviem klientiem. «Zibmaksājumiem ir acīm redzams potenciāls būtiski uzlabot ne tikai procesu ātrumu, bet sekmēt arī komisijas maksu samazināšanos, vienkāršākus maksājumu veikšanas procesus, alternatīvas mazajiem tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem un galu galā arī veicināt patērētāju uzticību. Piemēram, strīdos starp pircēju un preču pārdevēju būs iespējams panākt iztērētās naudas atgriešanu nekavējoties, veicinot pozitīvāku iepirkšanās pieredzi,» uzsver Latvijas Bankas maksājumu sistēmu eksperts Deniss Fiļipovs.

SEB bankas komunikācijas projektu vadītāja Jeļena Kontusa Neatkarīgajai skaidro, ka zibmaksājumi ir iespējami tikai to banku starpā, kas pievienojušās Eiropas ātro maksājumu sistēmai RT1.

Šī sistēma Eiropā darbojas kopš 2017. gada 21. novembra, un šobrīd tai jau pievienojušās vairākas bankas no dažādām Eiropas valstīm. Starp pirmajiem, kas piedāvā iespēju dažu sekunžu laikā pārskaitīt naudu citu banku klientiem, ir arī SEB banka Latvijā un Igaunijā. SEB bankas klientiem zibmaksājumi ir pieejami gan internetbankā, gan mobilajā aplikācijā.

Komisijas apmērs par zibmaksājumiem neatšķiras no komisijas apmēra par parastajiem SEPA maksājumiem.

Zibmaksājumu priekšrocības jau izjutuši ne tikai SEB bankas, bet arī Citadeles klienti - gan savstarpējos pārskaitījumos, gan pārskaitījumos uz virkni eirozonas valstu bankām. «Pašlaik jau lielākā daļa klientu maksājumu starp šīm abām komercbankām notiek caur zibmaksājumu kanālu. Šo deviņu mēnešu laikā Latvijas Bankas sistēmā ir apstrādāti vairāk nekā 1,2 miljoni zibmaksājumu. Paredzams, ka jau tuvāko mēnešu laikā paplašināsies komercbanku loks, kas nodrošina saviem klientiem zibmaksājumus, un absolūti lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju savstarpējo maksājumu tiks nodrošināti ar šīs infrastruktūras starpniecību,» prognozē D. Fiļipovs.

Arī Swedbank šogad plāno pievienoties starpbanku zibmaksājumu sistēmai.

Patlaban maksājums no Swedbank uz citu banku Latvijā, ja veikts līdz pulksten 16, notiek attiecīgajā dienā. Ja vēlāk par pulksten 16 - nākamajā darba dienā. «Ja maksājums šajos termiņos nav saņemts, tad klientam vajadzētu par to interesēties saņēmēja bankā, jo iespējams, ka ir bijuši kādi faktori, kas aizkavējuši naudas ienākšanu,» Neatkarīgajai skaidro Swedbank mediju attiecību vadītāja Kristīne Jakubovska.

Savukārt maksājums uz citu banku citā valstī atkarīgs no izvēlētā maksājuma veida, tas var būt vai nu attiecīgajā dienā, vai pēc divām dienām.

«Maksājumi Swedbank iekšienē - proti, starp Swedbank kontiem - jau notiek faktiski acumirklī, faktiski pašā pārskaitījuma brīdī. Līdz ar to var teikt, ka jau šobrīd 85% Swedbank klientu bauda pēc savas būtības zibenīgus maksājumus,» teica K. Jakubovska.

Tāpat kā Swedbank, arī SEB bankā iekšbankas pārskaitījumi notiek dažu sekunžu laikā jebkurā diennakts laikā.

Maksājumi uz citu banku Eiropā (standarta SEPA maksājumi) notiek vairākas reizes dienā darba dienās, un tas, cik ātri nauda nonāks saņēmējbankā, atkarīgs no klīringa - tāpēc nav iespējams pateikt, cik ātri nauda būs pieejama (parasti nauda ir pieejama pāris stundu laikā darba dienās, tomēr piektdienas vakarā pārskaitītā nauda ir jāgaida līdz pirmdienas rītam), atklāj J. Kontusa. Izmantojot standarta SEPA maksājumu, naudas līdzekļi tiks saņemti tajā pašā dienā, ja maksājumu internetbankā veiks līdz pulksten 16.00.

SEB bankas klientiem ir pieejami arī Eiropas ekspresa maksājumi - maksājumi ar paaugstinātu komisiju (22 eiro) uz citu banku Eiropā, kuri tiek apstrādāti prioritārā kārtībā (ātrāk nekā standarta SEPA maksājumi). Tomēr svarīgi atcerēties, ka, izmantojot Eiropas ekspresa maksājumu, naudas līdzekļi tiks saņemti tajā pašā dienā, ja maksājums internetbankā tiks veikts līdz pulksten 17.00.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats