03. jūnijs, Trešdiena
Vārda dienas: Ineta, Inta
Sākuma lapa » Redakcijas viedoklis » Nekāpiet zvaigznes kurpēs, prezident!
Nekāpiet zvaigznes kurpēs, prezident!
31. maijs 2019, 11:08
«Savādi, ka šoreiz Valsts prezidenta ievēlēšanu nepavada ierastie ķengu komentāri...» – šādi un līdzīgi ieraksti parādījās sociālajos tīklos. Latviskajā publikā tradicionālo ķengu bija visai maz, bet ne jau tāpēc, ka interneta publika pēkšņi būtu kļuvusi izglītotāka un pieklājīgāka. Nē. Īsti neatradās kam piekasīties – topošajam prezidentam aiz muguras nestāvēja nedz zoodārzs, nedz mazisks intrigu tirgus. Vismaz ne tāds tirgus, ko viena otra prezidenta ievēlēšanā varēja saskatīt pat pusakls vienacis.

Protams, pretīgas vāvas bira no krievvalodīgajiem portāliem, kur tika apspriesta jaunā prezidenta Levita stingrā atbilde uz jautājumu par interviju valodu. Jebkuram medijam - arī krievu valodā rakstošam (raidošam) - prezidents atbildēs valsts valodā.

Sīkmanīgu repliku bija maz, toties šoreiz izcēlās smagsvari. Savu lielsacerējumu dažādos portālos nopublicēja slavenais Juris Bojārs - Skaidri, neskaidri jautājumi un mīti par Valsts prezidenta kandidātiem. Rūpīgi izlasīju šo vēstījumu un secināju, ka sakāpinātas emocijas nav labas sabiedrotās, lai mestos atmaskojošā cīņā pret politisko oponentu (Latvijas Tautas frontes laikā Bojāra kungs savās publikācijās laikrakstā Atmoda bija daudz koncentrētāks un asāks...). Uz vairākām lapām izklāstītais Jura Bojāra traktāts šķita mazliet par juceklīgu, lai tagad to sāktu analizēt rindu pa rindai. Tomēr kaut kas tajā bija visai simptomātisks.

Citēju (saglabājot rakstības stilu): «Par to, ka Levits kaut ko gatavo, radās aizdomas 3 - 4 gadus atpakaļ Latvijas Zinātņu akadēmijas pilnsapulcē, kur viņš uzstājās ar samudžināta un pēc satura neaktuāla referāta lasīšanu no konspekta, ko viņš ne par ko negribēja pārtraukt (..). Kad no tās pašas ZA tribīnes uzstājās bijusī LR prezidente V.V. Freiberga (VVF), viņa bez konspekta spīdošā dikcijā «noskaldīja» savu viedokli par Latvijas aktualitātēm, kā to, diemžēl, nekad nav pratis neviens cits no Latvijas prezidentiem un varasvīriem. (..) Kad viņu vēlēja amatā un es vadīju LSDSP, mans telefons palika tik «karsts» no oligarhu un amatvīru spiediena, lai LSDSP ļauj ievēlēt par prezidentu A.Gorbunovu un pārtrauc VVF virzīšanu par prezidenti, ka Nokiju nācās izslēgt. (..) Tātad, ja Levits grib pārspēt VVF, tad, kā smejas amerikāņi, «viņas kurpes pretendentam būs par lielām».»

Mani maz interesē eksprezidentes kurpes, kā arī «oligarhi un amatvīri» Bojāra kunga apgalvojumos, taču kā tutenis no maisa spraucas ārā gudrā čekas virsnieka nerimstošās simpātijas pret eksprezidenti, kuru viņš savulaik pie rociņas ieveda Saeimas sēžu zālē, piedāvājot viņu Valsts prezidentes amatam. Iepretim simpātijām klaji parādās viņa nepatika pret Egilu Levitu, kuram, pēc Bojāra domām, Vairas kurpes «būs par lielām», proti, viņam vēl augt un augt līdz Vīķes-Freibergas prasmei spīdošā dikcijā, toties kleinā latviešu valodā augstprātīgi noskaldīt standartfrāzes. Varbūt Bojāra kungs varētu pieteikties pie prezidenta Levita par VVF labo manieru pasniedzēju, jo diez vai bez gaumīgas pirksta grozīšanas pie deniņiem (iecienīts Vīķes-Freibergas žests, kad jāizsaka attieksme pret represētajiem) jaunais prezidents varēs iztikt. Bojāra kungs varētu arī sarunāt kādu biznesa menedžeri, kurš jaunajam prezidentam ierādītu, kā iespējams nopelnīt piķi, neko nedarot: eksprezidentes un viņas vīra Imanta uzņēmums VVF Consulting saņēma 16 000 latu no Liepājas pašvaldības - par 13 lappušu garu «sacerējumu» sliktā latviešu valodā ar tizliem padomiem par to, kā uzlabot pilsētnieku «apmierinātību ar Liepājas pilsētu kā tādu» un kā «sakopt un izmantot» pilsētas dabisko dotumu - «dzejnieku apdziedāto vēju». 2010. gadā krimināllieta par šo «darījumu» tika izbeigta.

LTV raidījumā Tieša runa uzņēmējs Normunds Skauģis teica: «Es esmu gandarīts, ka ir ievēlēts Levita kungs, manī ir pārliecība, ka viņš ir nākamais spēcīgākais Valsts prezidents pēc Vairas Vīķes-Freibergas. Vienmēr ir grūti lielu zvaigzni pārspēt, bet es ceru, ka viņš vismaz emocionāli spēs tautu pacelt.» Nedod, Dievs, Egilam Levitam pārspēt šo lielo zvaigzni. Un nedod, Dievs, viņam mēģināt iekāpt šīs zvaigznes kurpēs. Tad jau labāk un veselīgāk ir aizbraukt uz laukiem un iekāpt tikko «saražotā» govs plācenī: dabiski, un kājas siltas.

Elita Veidemane / nra.lv 
Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats