28. maijs, Ceturtdiena
Vārda dienas: Vilhelms, Vilis
Sākuma lapa » Būvniecība, arhitektūra » Gašpuitis: Par galveno ekonomikas virzītājspēku kļuvusi būvniecības nozare
Gašpuitis: Par galveno ekonomikas virzītājspēku kļuvusi būvniecības nozare
Autors: Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists / 3. septembris 2018, 12:21
Latvijas ekonomika šogad turpinās veiksmīgi attīstīties, kaut nozaru dalījumā tā ir kļuvusi mazāk vienmērīga. Par galveno virzītājspēku kļuvusi būvniecības nozare.


Nenoteiktības ietekme, kas saistīta ar ABLV banku 2018. gada sākumā, ir bijusi nenozīmīga. Tālāks reālo ienākumu pieaugums nodrošina pamatu noturīgam patēriņam, bet saspringtā situācija darba tirgū un lēnīgais ražīguma pieaugums veido galvenos izaicinājumus tālākai attīstībai. Neskatoties uz pieauguma palēnināšanos apstrādes rūpniecībā, eksporta rādītāji joprojām liecina par stabilu izaugsmi.

Precizētie dati ziņo, ka 2. ceturksnī ekonomikas izaugsme sasniegusi 5.3% izaugsmi, gada pirmajā pusē augot par 4.7%. Kopumā situācija ekonomikā iezīmējas skaidra. Visstraujākajā tempā tupina augt būvniecības apjomi. Bums šajā nozarē vēl labu laiku turpinās valdīt. Ieplūstošie fondi un labvēlīgais noskaņojums to nodrošinās. Īpaši pozitīvi pārsteidz krasais pieaugums IKT sektorā (+16.2%). Labi veicies arī apstrādes rūpniecībai (+4.2%). Tāpat pēdējos vērojama noturīgi pieaugoša tirdzniecības aktivitāte, kas pārskatāmā nākotnē arī saglabāsies. Labs pieaugums uzrādās arī izklaides, ēdināšanas un atpūtas pakalpojumos, tūrismā. Patēriņš aug, kam labvēlīgi nosacījumi ekonomikā turēsies.

Mīnusi šogad turpina dominēt finanšu nozarē, bet stagnācija nekustamā īpašuma sektorā. Tas apliecina, ka tirgus aktivizēšanās buksē un arī turpmāk strauji pavērsieni izpaliks. Arvien spēcīgāk parādās atbilstošs piedāvājuma trūkums. Pārsteigumus ir sagādājis tranzīta sektors, kas otrajā ceturksnī devis pozitīvu ieguldījumu, tomēr tā, visticamāk, ir īslaicīga tendenču maiņa.

Pateicoties situācijai darba tirgū, algu kāpumam, uz priekšu ekonomiku dzīs patēriņš, palielināsies investīcijas un eksports. Šobrīd spēcīgais būvniecības veikums krietni paceļ kopējos izaugsmes rādītājus un izlīdzina problemātisko sektoru veikumu. Sektora sakaršana rada jautājumus par tā ilgtspēju un nepieciešamajiem risinājumiem. Trešajā ceturksnī bāzes dēļ izaugsmes temps būs zemāks. Ne pārāk optimistiskas prognozes saistās ar graudu eksportu, finanšu, tranzīta un nekustamā īpašuma nozarēm. Patēriņš turpinās vilkt izaugsmi, kaut eksportā situācija varētu sarežģīties un tā pieaugums bremzēties. Kopumā šis gads ekonomikai būs veiksmīgs. Tajā pašā laikā darbaspēka jautājums prasīs arvien lielāku uzmanību un ātrākus risinājumus. Ņemot vērā pirmā pusgada veikumu, esam uzlabojuši arī gada prognozi. Sagaidām, ka izaugsme šogad būs 4.2%, nākamgad 3.7%.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats