Igors Kasjanovs
bankas, ekonomika
Apstrādes rūpniecībā decembrī jauns saražoto produktu apjoma rekords
Pievienots 2014 gada 7. februārī | 0 komentāri
Drukāt
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms 2013. gada decembrī salīdzinājumā ar novembri ir pieaudzis par 1.0% (izņemot sezonālo ietekmi). Tādējādi apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms 2013. gadā kopumā salīdzinājumā ar 2012. gadu ir pieaudzis par 0.6%.

Decembrī vērā ņemamu pieaugumu uzrādīja kokrūpniecība (+5.2%), metālu ražošana (+6.6%), kā arī svārstīgās farmaceitisko vielu (+26.7%) un datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+32.4%) apakšnozares. Pateicoties jauniem izlaides apjomu rekordiem kokrūpniecībā, automobiļu un puspiekabju ražošanā, papīra izstrādājumu ražošanā, kā arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā, apstrādes rūpniecības nozare gada pēdējā mēnesī ir iespējusi jaunu izlaides rekordu. Rekords būtu vēl iespaidīgāks, ja par negatīvu pārsteigumu neparūpētos gatavo metālizstrādājumu (-15.9%) un elektrisko iekārtu apakšnozares (-14.2%).

2013. gads apstrādes rūpniecībā ir bijis pretrunīgs. Protams, gada notikums nozarē ar negatīvu pieskaņu bija tās lielākā uzņēmuma – "Liepājas metalurga" - problēmas un sekojošais maksātnespējas process. Uzņēmuma nedienas un strauja ražošanas apjomu samazināšana atstāja būtisku ietekmi ne tikai uz metālu ražošanas apakšnozari, bet arī uz visas nozares datiem, tādējādi nozares saražotās produkcijas apjomu dinamika gada pirmajā ceturksnī bija nelabvēlīga.

Tomēr jau 2. ceturksnī nozare uzrādīja pieaugumu, kas turpinājās un reizē arī pastiprinājās 3. un 4. ceturksnī. Neraugoties uz metāla ražošanas apakšnozares nebūšanām, pārējā daļā apstrādes rūpniecības apakšnozaru gads ir bijis galvenokārt veiksmīgs, t.i., pieauguma tempi ir bijuši pozitīvi. Lielāko "vilkmi" kopējās nozares gada izaugsmē veidoja pārtikas ražošana (+6.4%), kokmateriālu ražošana (+3.3%), būvmateriālu ražošana (+4.9%), kā arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana (+27.6%) un elektrisko iekārtu ražošana (+9.0%). Šo nozaru veiksmīgā attīstība ir spējusi faktiski likvidēt negatīvo "Liepājas metalurga" ietekmi. Apakšnozaru griezumā gads ir bijis neveiksmīgs metālu ražošanā (-55.8%), ķīmiskajā rūpniecībā (-9.4%), kā arī farmācijā (-13.5%). Ķīmiskajā rūpniecībā saražotās produkcijas apjomu samazinājums skaidrojams ar biodīzeļdegvielas apakšnozares konsolidāciju. Savukārt farmaceitisko vielu ražošanas apakšnozares lielie "mīnusi" tā arī līdz galam nekļuva skaidri – gads ir bijis salīdzinoši veiksmīgs abiem nozares lielākajiem uzņēmumiem. Arī iekārtu un ierīču remonta un uzstādīšanas apakšnozarē tika novērots mīnus (-20.5%), kas, visticamāk, saistāms ar darbu beigšanos Rīgas TEC-2 būvniecībā. Vēl ir vērts pieminēt "blakusnozares" – ieguves rūpniecībā gads ir bijis veiksmīgs (+3.9%), bet enerģētikā gads padevās ne pārāk labs (-4.3%).

2013. gadā apstrādes rūpniecības nozare ir spējusi uzrādīt izaugsmi, pat ņemot vērā vairākus nelabvēlīgus faktorus. Ārējam pieprasījumam saglabājoties vājam, apstrādes rūpniecības realizācijas apjomi ir auguši. Tomēr straujāk tie auguši vietējā tirgū realizētajai produkcijai (11 mēnešos +5.6%), kamēr realizācija eksporta tirgos ir nedaudz sarukusi (-2.3%). Tāpat gads iezīmēja bremzēšanos investīciju aktivitātē. Tas skaidrojams galvenokārt ar rūpnieku bažām par ārējo ekonomisko konjunktūru. Tomēr lielu lomu nospēlēja arī Eiropas Savienības fondu finansējuma cikls – proti, uzņēmēji izvēlējās nogaidīt, zinot, ka 2014. gadā varēs saņemt līdzfinansējumu investīciju projektiem.

Kas sagaida nozari 2014. gadā? Nozares izaugsme tradicionāli būs atkarīga no norisēm ārējā vidē, tomēr arī iekšējās norises būs būtiskas. Tā 2014. gadā nozarē tiks realizēta virkne būtisku investīciju projektu. No tā, cik veiksmīgi tiks realizēti investīciju projekti, būs atkarīgs nozares izlaides un pievienotās vērtības pieaugums. Prognozējam, ka 2014. gadā apstrādes rūpniecības izlaide pieaugs par aptuveni 5%. Pievienotās vērtības pieaugums varētu būt pat nedaudz lielāks, ko noteiks investīcijas esošo iekārtu un procesu modernizācijā un tādējādi produktivitātes audzēšanā.

Eksperta viedoklis sadarbībā ar Makroekonomika.lv


Komentāri:
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Tavs komentārs:
Par autoru
Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes M ...
Vairāk
Reklāma